Mbi Pediatrinë

Pse fëmija juaj duhet të vazhdojë vaksinimin edhe gjatë pandemisë së Koronavirusit?

Për shkak të pandemisë së koronavirusit (COVID-19) janë lënë disi pas dore procedurat rutinë të kujdesit për shëndetin, pothuaj në të gjithë gamën e tyre, si ato të ndërhyrjeve kirurgjikale minore ashtu edhe vizitat e rikontrollit tek mjeku i familjes.  Është e qartë që ka shumë pyetje mbi sigurinë ...
Lexo më shumë...

Si të ndihmoni fëmijët të përballen me emergjencën

Pavarësisht moshës së fëmijës tuaj, ai ose ajo mund të ndjehen të mërzitur ose të kenë emocione të forta. Disa fëmijë reagojnë menjëherë, ndërsa të tjerë mund të shfaqin shenja të vështirësisë shumë më vonë. Sesi reagon një fëmijë dhe shenjat e zakonshme të stresit ndryshojnë në varësi të moshës së ...
Lexo më shumë...

Tags

adhdADHD te te rrituritAdoleshentet dhe rrjetet socialeAnalizat e gjakut te femijetAnalizat e para te bebetankthiAnkthi dhe femijetAnkthi te femijetAntibiotiket te femijetASDautizmiautizmi ne shqiperiautizmi shenjatautizmi shkaqetautizmi simptomatBelbezimiBelbezimi te femijetBertitja ndaj femijevebullizmiCoronavirusCOVID-19crregullimet e gjumitcrregullimet e sjelljesCrregullimet e spektrit te autizmitÇrregullimet e të foluritCSAdepresionidepresioni madhorDepresioni te adoleshentetDetyra per femijetDhembet e pare te femijetDhimbja e kokesDHimbja e kokes te femijetDhimbjet e veshit te femijetDHimbjet tensive te kokes te femijetEfektet anesore te vaksinaveFemija lag shtratin natenFemija nuk hafemije agresivFemije agresiveFemije hiperaktivfemije i dhunshemFemije inteligjenteFemije me skizofrenifemije te abuzuarFemije te lumturFemije te pabindurfemije te pavemendshemFemije te shendetshemFemije te turpshemFemije tekanjozFemijet e moshes shkolloreGoditjet ne koke te femijetGripiHiperaktivitetihiperaktiviteti te femijetimpulsivitetiInfeksionet bakterialeInfeksionet e veshit te femijetInfeksionet viraleIntoleranca ndaj laktozesIntoleranca ushqimoreKonjuktivitiKontrolli i emocioneveKontuzioniKujdesi ndaj femijeveLindja CezarianeLojera per femijetLojerat per femijeLojrat per femijeMarrja e gjakut te femijetMbajtja e gojes te femijetMbrojtja ndaj rrezeve UVMelatoninaMetalet e renda ne ushqimet e bebeveMigrena te femijetmungesa e perqendrimitMungesa e perqendrimit te femijetmungesa e vemendjesMutizmi selektivNauze dhe te vjella te femijetNeurozhvillimiNGSOtitis mediaPediatriPediatriaPeidatriaPerjetimi i termetit nga femijetPrinder te qeteProblemet e te ushqyeritReflekset te te porsalinduritRritja e femijeveRrufaSemundja celiakeSemundjet ngjiteseShendeti mendor i femijeveShenjat e autizmitShkaqet e autizmitShperqendrimiShqetesimet e dhembit te pareSimptomat e semundjes celiakeSindroma TouretteSistemi imunitar te femijetSjellja e femijeveSjellje agresiveSkizofreniaStresi te femijetSyze dielli per femijeTe degjosh femijetTë folurit te fëmijëtTekat e femijeveTemeperature te femijetTemperatura pas vaksinesTemperatura te femijetTerapia okupacionaleTestet depistuese te te porsalinuritTestet gjenetikeTesti i inteligjencestiket nervoretraumat te femijetUrinim i pavullnetshem te femijetUshqime te shendetshme per bebetUshqyerja e bebeveUshqyerja e femijeveUshqyerja me gjiVaksinat te femijetVaksinimi i femijeveVenia ne lojeVirozat e stinesVirozat te femijetVonesa ne rritjeWESWGSZhvillimi i femijeveZhvillimi i te porsalindurve