Mbi Pediatrinë

Sa kohë duhet të shpenzojnë fëmijët para ekranit?

Një studim i ri ka zbuluar se mjaftojnë dy orë para ekranit në ditë për të bërë fëmijët të sillen më keq kur arrijnë moshën pesë vjeçare.Fëmijët e vegjël që përdorin telefona dhe tableta për më shumë se dy orë në ditë kanë shtatë herë më shumë gjasa për të zhvilluar ADHD dhe pesë herë më shumë ...
Lexo më shumë...

Nga ndryshon hiperaktiviteti nga ADHD?

ADHD - MIA Clinic
Çrregullimi i pamjaftueshmërisë së vëmendjes me hiperaktivitet (ADHD) karakterizohet nga prania e mungesës së vëmendjes, aktivitetit të tepruar dhe impulsivitetit.Pavëmendja i referohet stilit të sjelljes, përfshirë çorganizimin dhe mungesën e vazhdimësisë së më tepër sesa një procesi psikologjik, ...
Lexo më shumë...

Tags

adhdADHD te te rrituritadoleshencaAdoleshentet dhe rrjetet socialeaktiviteti fizikAnalizat e gjakut te femijetAnalizat e para te bebetankthiAnkthi dhe femijetAnkthi te femijetAntibiotiket te femijetASDautizmiautizmi ne shqiperiautizmi shenjatautizmi shkaqetautizmi simptomatBelbezimiBelbezimi te femijetBertitja ndaj femijevebullizmicfare duhet te dini per ecjen tek foshnjatCoronavirusCOVID-19crregullimet e gjumitcrregullimet e sjelljesCrregullimet e spektrit te autizmitÇrregullimet e të foluritCSAdepresionidepresioni madhorDepresioni te adoleshentetDetyra per femijetDhembet e pare te femijetDhimbja e kokesDHimbja e kokes te femijetDhimbjet e veshit te femijetDHimbjet tensive te kokes te femijetEfektet anesore te vaksinaveFaktoret e rritjes dhe zhvillimitfaktoret gjenetikFemija lag shtratin natenFemija nuk hafemije agresivFemije agresiveFemije hiperaktivfemije i dhunshemFemije inteligjenteFemije me skizofrenifemije te abuzuarFemije te lumturFemije te pabindurfemije te pavemendshemFemije te shendetshemFemije te turpshemFemije tekanjozFemijet e moshes shkolloregjumi te femijetGoditjet ne koke te femijetGripihigjena e gjumitHiperaktivitetihiperaktiviteti te femijetimpulsivitetiInfeksionet bakterialeInfeksionet e veshit te femijetInfeksionet viraleIntoleranca ndaj laktozesIntoleranca ushqimoreKeshilla mbi ushqyerjen e bebevekeshillat e pediatrit per ecjen e pareKonjuktivitiKontrolli i emocioneveKontuzioniKujdesi ndaj femijeveLindja CezarianeLojera per femijetLojerat per femijeLojrat per femijeMarrja e gjakut te femijetMbajtja e gojes te femijetMbrojtja ndaj rrezeve UVMelatoninaMetalet e renda ne ushqimet e bebeveMigrena te femijetmosha e pubertetitMosha mesatare kur femijet fillojne te ecinmungesa e perqendrimitMungesa e perqendrimit te femijetmungesa e vemendjesMutizmi selektivNauze dhe te vjella te femijetNeurozhvillimiNGSoraret e gjumit dhe zgjimitOret e gjumit per femijetOtitis mediaPediatriPediatriaPeidatriaPerjetimi i termetit nga femijetPrinder te qeteProblemet e te ushqyeritReflekset te te porsalinduritrendesia e ushqyerjes ne rritjeRritja e femijeveRrufaSemundja celiakeSemundjet ngjiteseShendeti mendor i femijeveShenjat e autizmitShkaqet e autizmitShperqendrimiShqetesimet e dhembit te pareSi te ndihmojme foshnjat te ngrihen ne kembeSimptomat e semundjes celiakeSindroma TouretteSistemi imunitar te femijetSjellja e femijeveSjellje agresiveSkizofreniaStresi te femijetSyze dielli per femijeTe degjosh femijetTë folurit te fëmijëtTekat e femijeveTemeperature te femijetTemperatura pas vaksinesTemperatura te femijetTerapia okupacionaleTestet depistuese te te porsalinuritTestet gjenetikeTesti i inteligjencestiket nervoretraumat te femijetUrinim i pavullnetshem te femijetUshqime te shendetshme per bebetUshqimet e ngurta te bebeveUshqyerja e bebeveUshqyerja e femijeveUshqyerja e foshnjaveushqyerja gjate shtatzaniseUshqyerja me gjiVaksinat te femijetVaksinimi i femijeveVenia ne lojeVirozat e stinesVirozat te femijetVonesa ne rritjeWESWGSZhvillimi i femijeveZhvillimi i te porsalindurve