Mbi Shëndetin

Si ndikon dieta në çrregullimet e tiroides?

Personat me çrregullime të tiroides nuk mund ta menaxhojnë sëmundjen me anë të dietës. Por, duke ngrënë ushqimet e gabuara ose duke marrë suplementet e gabuara mund shkaktojnë probleme shtesë. Ushqimet me të cilat duhet të bëjmë kujdes janë soja, leshterikët e algat, dhe suplementet e jodit dhe ...
Lexo më shumë...

Cili është më i mirë, paracetamoli apo ibuprofeni?

Janë dy barnat që nuk i mungojnë askujt në sirtarin e ilaçeve. I përdorni kur keni temperaturë, dhimbje koke ose dhimbje nga menstruacionet. Në fakt, si paracetamoli ashtu dhe ibuprofeni përdoren për të trajtuar temperaturën dhe dhimbjen, por nuk zëvendësojnë plotësisht njëri-tjetrin.Pra, cilin ...
Lexo më shumë...

Çfarë dimë deri më tani për variantin e ri të Covid-19 - Omicron?

Autoritetet e shëndetit publik janë duke u përpjekur të kërkojnë informacion mbi variantit e ri të koronavirusit të zbuluar në Afrikën e Jugut, i cili mendohet të jetë më shumë ngjitës dhe përmban një kombinim të pazakontë mutacionesh që mund të vërë në sprovë efektivitetin e vaksinës.Emergjenca e ...
Lexo më shumë...

Kur duhet një eko abdominale (barku)?

Eko abdominale është një ekzaminim imazherik që shërben për diagnostikimin e shumë gjendjeve shëndetësore pa efekte anësore. Është një ekzaminim i shpejtë, pa dhimbje dhe pa rrezatim. Ekzaminimi mund të përdoret për gjendje shëndetësore rutine si dhe sëmundje kritike për jetën. Çfarë është një eko?...
Lexo më shumë...

Kur duhet të shqetësohemi për ënjtjen e këmbëve?

Shkaqet e ënjtjes së këmbëve janë nga më të shumtat. Ato mund të kenë lidhje me zakonet tona të përditshme si qëndrimi në këmbë por edhe mund të jenë si pasojë e problemeve serioze të shëndetit.Ënjtja e lehtë e këmbëveKur ke qëndruar gjithë ditën në këmbë, është normale të kesh pak këmbë të ënjtura ...
Lexo më shumë...

Sekrecione me erë të keqe? Ja ç`duhet të dijë çdo grua

Me siguri keni parë produkte me aromë për përdorim intim në raftet e dyqaneve të kujdesit personal dhe ndoshta keni menduar nëse era e sekrecioneve tuaja është OK? Shumë gra përdorin dush vaginal që i bëjnë ato të ndihen më “të pastra” dhe të eliminojnë erën e pakëndshme. Por në fakt, ato mund të ...
Lexo më shumë...

A përbën rrezik varianti Delta për personat e vaksinuar?

Çfarë është varianti Delta?Varianti Delta i SARS-CoV-2 u identifikua për herë të parë në Dhjetor 2020. Pas efekteve shkatërruese në Indi dhe më pas shfaqjes në Britaninë e Madhe, Delta është kthyer në variantin kryesor qarkullues në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke përbërë më shumë se 83% të ...
Lexo më shumë...

A duhet vërtetë? 3 arsye për të bërë pap test.

Jeta është bërë e ngutshme dhe koha e shtrenjtë. Shpesh, në mos gjithmonë nuk na mjafton koha për të bërë gjithë gjërat që kemi në mendje dhe përfundojmë që shumë gjëra i shtyjmë pafundësisht. Por një gjë të cilën duhet ta mbash gjithmonë në krye të listës, është vizita e përvitshme e gjinekologut, ...
Lexo më shumë...

Sapo jeni diagnostikuar me fibrilacion atrial? -Ja se çfarë duhet të dini

Kur kuptoni se vuani nga fibrilacioni atrial, është një gjë shumë normale të jeni i shqetësuar ose anksioz.Mënyra më e mirë për të kapërcyer tronditjen e një diagnose si fibrilacioni atrial është të kuptoni se çfarë do të thotë kjo diagnozë. Sa më shumë të dini për të, aq më mirë mund ta menaxhoni. ...
Lexo më shumë...

Diabeti Insipid

Çfarë është Diabeti Insipid?Diabeti Insipidit është një gjendje e rrallë, e cila bën që trupi juaj të prodhojë dhe nxjerrë shumë urinë e cila është “e pazakonshme”, ose pa ngjyrë dhe pa erë. Shumica e njerëzve urinojnë 1 deri në 2 litër urinë në ditë. Personat me Diabet Insipid mund të nxjerrin nga ...
Lexo më shumë...

Simptomat e ovulimit

Për të rritur shanset tuaja për të mbetur shtatzënë, ndihmon të dini kur jeni në ovulim. Atëherë do të dini edhe se kur ju dhe partneri juaj duhet të kryeni marrëdhënie seksuale.Ovulimi ndodh në gjysmën e ciklit tuaj. Cikli i çdo gruaje është i ndryshëm, prandaj duhet t’i kushtoni vëmendje shenjave....
Lexo më shumë...

Temperatura te fëmijët: Kur të shqetësohemi, kur të jemi të qetë

Këshilla për prindërit lidhur me temperaturën e lartë tek fëmijëtTemperatura e lartë/ethet mund të jenë shumë të frikshme për prindërit, veçanërisht për nënat dhe baballarët që e kanë fëmijën e parë. Cila mund të quhet temperaturë shumë e lartë? A duhet të telefonoj mjekun menjëherë? Çdo fëmijë në ...
Lexo më shumë...

Si vepron vaksina e Sinovakut, CoronaVac?

Nga Jonathan Corum dhe Carl Zimmer Përditësuar më 22 Mars 2021Në gazetën New York TimesKompania private kineze Sinovac krijoji një vaksinë të koronavirusit të quajtur CoronaVac. Vaksina është aprovuar për përdorim në Kinë dhe është e autorizuar për përdorim të menjëhershëm në më shumë se një duzinë ...
Lexo më shumë...

Si vepron vaksina Oxfordit- AstraZeneca?

Nga Jonathan Corum dhe Carl Zimmer Përditësuar më 22 Mars 2021Në gazetën New York TimesUniversiteti i Oksfordit bashkëpunoi me kompaninë Britanike-Suedeze AstraZeneca për të zhvilluar dhe testuar një vaksinë të koronavirusit të njohur si ChAdOx1 nCoV-19 ose AZD1222. Një provë e madhe klinike tregoi ...
Lexo më shumë...

Cilat janë shkaqet e rrahjeve të shpeshta të zemrës?

Një ritëm i shpejtë i zemrës do të thotë që zemra e një personi rreh me një shpejtësi më të lartë se zakonisht. Ka një numër arsyesh të mundshme për rrahjet e shpeshta të zemrës, duke përfshirë reagimet ndaj medikamenteve, alkoolin dhe disa gjendje shëndetësore.Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës (...
Lexo më shumë...

Terapia me statina- Çfarë dëshiron një kardiolog të dini

Shumë njerëz që do të përfitonin nga marrja e statinave nuk i marrin ato sepse janë të shqetësuar për efektet anësore. Por, a është risku i efekteve anësore më madh se përfitimi që marrim nga përdorimi i statinave?Çfarë janë statinat?Statina është emri i shkurtuar i barnave, që ndihmojnë në uljen e ...
Lexo më shumë...

Sëmundja Inflamatore e Zorrëve

Çfarë është sëmundja inflamatore e zorrëve?Sëmundja inflamatore e zorrëve (SIZ) i referohet gjendjeve kronike që shkaktojnë inflamacion në disa pjesë të zorrëve. Muret e zorrëve fryhen, skuqen dhe zhvillojnë ulçera, të cilat mund të shkaktojnë shqetësime dhe probleme serioze të tretjes. Simptomat e ...
Lexo më shumë...

A mund të diagnostikohen defektet e lindura të zemrës në moshë madhore?

Defektet e lindura të zemrësArsyet pse mund të keni vështirësi në frymëmarrje kur ngjisni shkallët ose bëni ushtrime mund të jenë nga më të shumtat. Në raste të rralla, të rriturit mund të zbulojnë që një faktor potencial mund të jenë defektet e lindura të zemrës të pa diagnostikuara më parë....
Lexo më shumë...

A mund të vonohet doza e dytë e vaksinës anti-COVID-19?

Ndërsa administrimi i vaksinave COVID-19 mbetet prapa parashikimeve të mëhershme dhe një variant i ri, edhe më infektues po qarkullon, shumë ekspertë po bëjnë thirrje për një ndryshim të planeve. Por a mund të vonohet doza e dytë e vaksinës? Disa ekspertë po argumentojnë se duke zgjatur kohën midis ...
Lexo më shumë...

Si diagnostikohen sëmundjet e tiroides?

Mjekët i përdorin testet e tiroides për të kontrolluar funksionin e gjëndrës tiroide si dhe për të gjetur shkakun e problemeve të tilla si hipertiroidizmi ose hipotiroidizmi. Tiroidja është një gjëndër e vogël, në formë fluture, e vendosur në pjesën e përparme të qafës, e cila prodhon dy hormone: ...
Lexo më shumë...

Bronkiti dhe kolla - Si t`i qetësoni në kushtet e shtëpisë?

Ndiheni shumë keq për shkak të bronkitit dhe kolla juaj nuk po ju lë të qetë. Familjarët tuaj dhe kolegët e punës po humbasin durimin. A ka ndonjë gjë që mund të bëni për të qetësuar rrugët tuaja të trazuara të frymëmarrjes?Si trajtohen kolla dhe bronkiti? Bronkiti është veçanërisht i bezdisshëm ...
Lexo më shumë...

Hipertensioni arterial - gjithçka që duhet të dini

Hipertensioni arterial
Çfarë është hipertensioni arterial?Hipertensioni arterial, ose tensioni i lartë i gjakut siç njihet, haset shumë shpesh. Sa më i vjetër të jesh, aq më shumë ka të ngjarë ta kesh atë. Presioni i gjakut është forca e shtypjes që ushtron gjaku kundër mureve të arterieve tuaja. Kur kjo forcë është ...
Lexo më shumë...

Pse për Covid-19 u gjet vaksina pas 1 viti dhe për HIV-in ende jo?

COVID-19 ka veçse një vit që qarkullon rreth nesh. HIV është me ne për gati 40 vjet. Atëherë, pse për COVID-19 ka një vaksinë dhe për HIV jo?Ja pse ...Zhvillimi i shpejtë i disa vaksinave për COVID-19 ka nxitur njerëzit të pyesin se pse e njëjta gjë nuk është bërë për HIV-in, një pandemi që ka ...
Lexo më shumë...

Testi serologjik për COVID-19 - kur duhet të kryhet?

Përse mund t'ju duhet testi serologjik për Covid-19?Ka ende shumë për të mësuar në lidhje me COVID-19, sëmundjen respiratore të shkaktuar nga koronavirusi i ri. Një gjë që ekspertët e dinë me siguri është se simptomat mund të duken si ato të sëmundjeve të tjera, përfshirë gripin. Për shkak të kësaj,...
Lexo më shumë...

Era e keqe e gojës - 10 shkaqet më të shpeshta

era e keqe e gojës
Alkooli dhe era e keqe e gojësNjë natë me miqtë  mund të shkaktojë më shumë se sa një dhimbje koke të nesërmen. Edhe pse alkooli është një lëng, ai mund të thajë gojën duke shkaktuar rritjen e baktereve që shkaktojnë halitozën ose thënë ndryshe erën e keqe të gojës. Pijet me kafeinë, ushqimet ...
Lexo më shumë...

Arsyet përse ju merret fryma

AstmaRrugët tuaja të frymëmarrjes papritmas ngushtohen dhe enjten. Ju mund të keni vështirësi në frymëmarrje, mund të kolliteni me sekrecione ose të dëgjoni fishkëllima gjatë frymëmarrjes.Nuk është e qartë pse kjo u ndodh disa njerëzve, por ka shumë gjëra që mund të shkaktojnë një sulm, duke ...
Lexo më shumë...

15 arsye përse gishtat tuaj janë të ënjtur

Mbajtja e lëngjeveEnjtja ndodh kur lëngjet e trupit mblidhen në inde ose nyje. Ndonjëherë gishti juaj i vogël mund të jetë i fryrë, herë të tjera mund të keni probleme me heqjen e unazave. Një vakt i kripur mund të jetë një fajtor, e kjo zakonisht nuk është një arsye për t'u shqetësuar. Por herë të ...
Lexo më shumë...

Jeni infektuar me Koronavirus – Po tani?

Me rritjen e numrit të rasteve çdo ditë e më shumë, ju mund të pyesni veten se çfarë ndodh në të vërtetë diagnostikoheni me koronavirus (COVID-19). Apo ndoshta pyesni veten se çfarë mund të ndodhte nëse mendoni se mund ta keni.Natyrisht, njerëzit janë kureshtarë kur diçka është e panjohur. A do të ...
Lexo më shumë...

Këshilla mbi marrjen e holluesve të gjakut

Shmangni përplasjet dhe rrëzimetHolluesit e gjakut që mjeku ju përshkruan, për të parandaluar formimin e koagujve në zemër apo enët e gjakut mund të ndihmojnë në parandalimin e një ataku në zemër apo në tru. Por duke qenë se këto barna e bëjnë të vështirë ndalimin e gjakderdhjes, edhe një plagë e ...
Lexo më shumë...

Si ndikon presioni i lartë i gjakut në trupin tuaj?

Pse është presioni i lartë i gjakut kaq i rëndësishëm? Sepse ai shton stresin në zemrën dhe arteriet tuaja, edhe nëse ju nuk ndjeni asnjë shqetësim. Ky stres i shtuar mund të rrisë shanset tuaja për sulm në zemër apo në tru. Me kalimin e kohës, problemet në arteriet tuaja mund të zvogëlojnë fluksin ...
Lexo më shumë...

Cilat janë simptomat afatgjata pas infeksionit COVID-19?

"Korpusi i të mbijetuarve", është një grup pacientësh në rrjetet sociale, të cilët kanë kaluar infeksionin e COVID-19 dhe raportojnë vazhdimisht simptoma që mund të shfaqen gjatë apo edhe pas infeksionit të COVID-19. Faqja e grupit në Facebook kohët e fundit arriti 100,000 anëtarë, shumë prej të ...
Lexo më shumë...

Pse apnea e gjumit rrit riskun e vdekjes së papritur nga zemra?

Apnea obstruktive e gjumit përbën një çrregullim që e hasim shpesh dhe është e lidhur me shumë probleme mjekësore. Një problem i zakonshëm për të cilin mund të mos jeni në dijeni është pushimi i papritur i zemrës. Kur keni apne obstruktive të gjumit, “jo vetëm keni gjasa të zgjoheni me dhimbje koke ...
Lexo më shumë...

A mund të maskojë diabeti sëmundjen e zemrës apo një atak në zemër?

Nëse keni diabet, me shumë mundësi e dini që ai ndonjëherë shkakton neuropati apo dëmtime të nervave. Por ajo që mund të mos dini është që ndonjëherë neuropatia e lidhur me diabetin mund të maskojë simptomat e sëmundjeve të zemrës, apo të bëjë që mos të kuptoni shenja të rëndësishme të sulmit në ...
Lexo më shumë...

Testi i hemoglobinës A1c (HbA1c) për diabetin: Si t`i kuptojmë vlerat?

Testi i hemoglobinës A1c tregon nivelin mesatar të sheqerit në gjak gjatë 2 deri në 3 muajve të fundit. Quhet ndryshe HbA1c, test i hemoglobinës së glukozuar.  Njerëzit që kanë diabet kanë nevojë për këtë test rregullisht për të parë nëse nivelet e tyre po qëndrojnë brenda nomës. Rrezultatet e ...
Lexo më shumë...

Rëndësia e banjave të ngrohta dhe saunave për shëndetin e zemrës

Të bësh një banjë të ngrohtë ose sauna është një mënyrë shumë e mirë për t`u relaksuar. Sipas disa studimeve, nëse i ktheni ato në një zakon, ato mund të parandalojnë atakun në zemër dhe strokun. Njerëzit që frekuentojnë shpesh saunat ose banjat e ngrohta mund të reduktojnë riskun e problemeve të ...
Lexo më shumë...

Sëmundjet e fëmijëve: Cilat janë ngjitëse?

Shoku i ngushtë i fëmijës suaj ka shfaqur një skuqje të lëkurës. Tre shokë të klasës u dërguan në shtëpi me grip. Duket se kudo që të merrni fëmijën tuaj, njerëzit po kolliten dhe teshtijnë. Kur duhet të shqetësoheni? Çfarë mund të bëni?Ky udhëzues për sëmundjet e zakonshme tek fëmijët ju tregon se ...
Lexo më shumë...

Vitaminat dhe suplementet që luftojnë inflamacionin

Vitamina AFuqizon sistemin imunitar dhe mbron kundëe sëmundjeve infektive. Marrja e 10.000 IU për 1-2 javë mund t’ju ndihmojë të rikuperoheni pas një dëmtimi që mund të ketë ndodhur gjatë aktivitetit fizik. Vitaminën A mund ta gjeni me shumicë në mëlçi, vajin e peshkut, qumësht, vezë dhe ...
Lexo më shumë...

5 gjërat që duhet të bëni çdo ditë për ta mbajtur zemrën tuaj të shëndetshme

Me siguri e dini që ushtrimet dhe një dietë e mirë mund ta mbajnë zemrën tuaj të shëndetshme. Por çfarë mund të bëni tjetër për të mbajtur tiktak-un tuaj të fortë? Mjekja kardiologe e MIA Clinic, Dr. Edlira Rruci rekomandon pesë gjërat kryesore që duhet të bëni çdo ditë për të ndihmuar zemrën tuaj ...
Lexo më shumë...

10 mënyra për të rritur metabolizmin

Nxitja e metabolizmit është kyçe për këdo që dëshiron të humbas disa kile. Disa njerëz trashëgojnë një metabolizëm të shpejtë. Meshkujt djegin më shumë kalori se femrat edhe gjatë kohës që janë duke pushuar dhe për shumë njerëz metabolizmi fillon dhe ngadalësohet pas moshës 40 vjeçare. Megjithëse ...
Lexo më shumë...

Çfarë po e shkakton dhimbjen tuaj të këmbëve?

Sëmundja e Arterieve Periferike Në këtë gjendje, gjymtyrët tuaja, zakonisht këmbët, nuk furnizohen me gjak mjaftueshëm. Zakonisht ndodh sepse arteriet tuaja janë ngushtuar. Gjatë ecjes mund të ndjeni dobësi, mpirje ose ngërçe në këmbë. Këmbët mund t'i ndjeni të ftohta ose mund të marrin një ngjyrë ...
Lexo më shumë...

5 këshilla për të qenë dëgjues më i mirë i fëmijës suaj

Të gjithë jemi fajtorë të të qenit të shpërqendruar kur fëmijët tanë duan të bëjnë një bisedë me ne, por ekspertët thonë se të vëmendja ndaj fëmijës është një nga gjërat më të rëndësishme që prindërit mund të bëjnë. Ja sesi të trajnohemi për t’i dhuruar fëmijës gjithë vëmendjen e duhur.Ne jemi duke ...
Lexo më shumë...

Pse fëmija juaj duhet të vazhdojë vaksinimin edhe gjatë pandemisë së Koronavirusit?

Për shkak të pandemisë së koronavirusit (COVID-19) janë lënë disi pas dore procedurat rutinë të kujdesit për shëndetin, pothuaj në të gjithë gamën e tyre, si ato të ndërhyrjeve kirurgjikale minore ashtu edhe vizitat e rikontrollit tek mjeku i familjes.  Është e qartë që ka shumë pyetje mbi sigurinë ...
Lexo më shumë...

Pse gjumi është i rëndësishëm kur bëhet fjalë për rënien në peshë?

Kur bëhet fjalë për të rënë nga pesha vëmendja përqëndrohet tek dieta dhe ushtrimet fizike si dy faktorët kryesorë që japin rezultat. Ndërkohë që gjumi jo pak herë neglizhohet si faktor i mënyrës së jetesës që gjithashtu luan një rol të rëndësishëm. Orët e gjumit që rekomandohen në të rritur janë 7 ...
Lexo më shumë...

Një udhëzues mbi insufiçencën (pamjaftueshmërinë) e zemrës

Çfarë është insufiçenca e zemrës?Nga emri mund të kuptojmë se zemra nuk punon aq mirë sa duhet. Kjo patologji ndodh kur zemra nuk pompon dot mjaftueshëm gjak dhe oksigjen në trupin tuaj. Kjo mund të ndodhë sepse muskuli i zemrës mund të jetë dobësuar, por ka gjithashtu arsye të tjera që mund ta ...
Lexo më shumë...

Si të ndihmojmë fëmijët që kanë kapsllëk kronik

Kapsllëku është një gjë e shpeshtë tek fëmijët që prek thuajse 1 në 10 fëmijë. Konstipacioni kronik mund të prekë fëmijët e çdo moshe, por është më i zakonshëm në fëmijët e vegjël që sapo kanë mësuar tualetin. Për disa mund të jetë një problem kronik, një situatë që shpesh bëhet mjaft stresuese si ...
Lexo më shumë...

Si t`i kuptoni rezultatet e analizave tuaja

KolesteroliKy rezultat merret nëpërmjet një testi gjaku të quajtur profili lipidik. Niveli i shëndetshëm i kolesterolit total për të rriturit është nën 200 mg/dL. Kolesteroli total përbëhet nga shuma e dy llojeve të yndyrave: kolesteroli "i keq" (LDL) dhe kolosteroli "i mirë" (HDL). Por edhe nëse ...
Lexo më shumë...

Ekzaminimet mjekësore që duhet t`i bëjë çdo grua

Çfarë janë testet screening?Me siguri e keni dëgjuar shprehjen “parandalimi është më mirë se kurimi”? Nëse diagnostikoheni në kohë ju ndihmon kundër sëmundjeve si kanceri, diabeti, osteoporoza etj., duke ju dhënë mundësinë e kurimit nëse diagnostikoheni në faza të hershme. Testet screening mund të ...
Lexo më shumë...

Dhimbjet e kokës te fëmija me rifillimin e shkollës

A ju ka ndodhur që me fillimin e vitit shkollor të rikthehet dhimbja e kokës te fëmija juaj?Shkolla nuk është e vetmja gjë që fillon në vjeshtë. Për shumë fëmijë stresi i rikthimit në klasë risjell dhimbje kokës dhe shqetësimin që ajo shkakton.  “Është e zakonshme për prindërit që menjëherë të ...
Lexo më shumë...

Çfarë duhet të dini për sindromin metabolik?

Çfarë është sindromi metabolik?Sindromi metabolik nuk është një sëmundje e vetme, por një grup problemesh të shëndetit: dhjami rreth barkut, trigliceride të larta, hiperkolesterolemi, hipertension, glicemi e lartë. Nëse keni të paktën tre nga këto probleme, shanset për të zhvilluar sëmundje të ...
Lexo më shumë...

Si të marrësh më shumë probiotikë?

Ka dy mënyra se si mund të merrni më shumë probiotikë, ushimqet e fermentuara dhe suplementet. Burimi natyral janë ushqimet e fermentuara. Suplementet me probiotikë mund të merren pa recetë nga mjeku por rekomandohen për trajtim të disa gjendjeve të caktuara shëndetësore dhe nuk këshillohet të ...
Lexo më shumë...

Çfarë i shkakton palpitacionet në zemër?

Çfarë do të thotë të kesh palpitacione?Palpitacionet ndihen si rrahje të shpeshta zemrës, ose “sikur zemra po të del nga vendi”. Shkaktojnë ankth dhe frikë, por në shumicën e rasteve nuk janë serioze dhe nuk kanë nevojë për trajtim. Megjithatë, të kuptoni se çfarë ju shkakton palpitacione mund t`ju ...
Lexo më shumë...

Kur kryhen analizat e gjakut për alergjinë?

Analizat e gjakut të alergjisë mund të ndihmojnë në identifikimin e nxitësve të simptomave të alergjisë dhe gjithashtu të ndihmojnë mjekun për të përzgjedhur mjekimin më të përshtatshëm. Llojet e analizave të gjakut për alergjinëKur gjendeni në kontakt me një nxitës të alergjisë, të njohur si ...
Lexo më shumë...

Cilat janë efektet anësore të barnave kundër dhimbjes?

Barnat që lehtësojnë dhimbjen janë shumë të rëndësishme për punën e mjekut dhe mirëqenien e pacientëve. Por si të gjithë barnat, edhe ato kanë efekte anësore, disa nga të cilat mund të jenë edhe serioze. Le t`i hedhim një sy barnave më të zakonshme kundër dhimbjes dhe çfarë duhet të dini para se ...
Lexo më shumë...

Diferenca mes vitaminës D2 dhe D3. Cilën prej të dyjave duhet të përdorni si suplement?

Mund ta dini se vitamina D është një element ushqyes që ju ndihmon në përthithjen e kalciumit duke i bërë kockat më të forta, por në fakt vitamina D është një kategori që përfshin disa përbërje kimike të ndryshme. Përbërjet kimike më të zakonshme të vitaminës D janë vitamina D2 dhe vitamina D3, të ...
Lexo më shumë...

Shenjat që tregojnë se keni mungesë të vitaminës C

Cila është sasia optimale?Nëse ushqeheni sipas një diete të balancuar është më e lehtë të përfitoni sasinë e nevojshme të vitaminës C. Gratë të cilat nuk janë duke ushqyer fëmijë me gji duhet të marrin dozën ditore prej 75 miligram në ditë, meshkujt 90 miligram. Trupi nuk e prodhon vetë apo ta ...
Lexo më shumë...

10 ekzaminime mjekësore që nuk duhet t`i humbisni

Vizita rutinë e mjekutDisa njerëz vizitohen 1 herë në vit te mjeku për të parë nëse çdo gjë me shëndetin e tyre është në rregull. Ka shumë diskutime nëse është vërtet e nevojshme kaq shpesh. Por kjo varet nga:- Mosha juaj- Gjendja e përgjithshme shëndetësore- Faktorët e mundshëm të riskut për ...
Lexo më shumë...

10 super ushqimet për personat me diabet

Nëse ju ka rastisur  të lexoni artikuj për ushqyerjen e shëndetshme apo shëndetin ka shumë të ngjarë të keni parë në titujt e tyre termin “super ushqimet” të përdorur për të përshkruar ushqimet që përmbajnë vlera të jashtëzakonshme për shëndetin. Ndërsa nuk ka një përcaktim të saktë të asaj që ...
Lexo më shumë...

Koronavirusi - Pandemia e hipokrizisë

Je pas pune dhe të duhet të shkosh në supermarket për të marrë disa gjëra për darkë. Je i lodhur dhe i uritur. Plus të duhet të mbash një maskë sepse aty duhet të ketë shumë njerëz dhe në këto kushte distancimi social është i vështirë për t`u ruajtur. Duke menduar këtë, të shtohet edhe një ndjenjë ...
Lexo më shumë...

A mund të pimë alkool kur jemi duke marrë medikamente?

Alkooli shpesh mund të shkaktojë ndërveprim me barnat që mund të jeni duke përdorur, ndonjëherë edhe me produkte bimore. Ndërveprimi i alkoolit me barnat mund të shkaktojë simptomat si më poshtë:- Nauze dhe te vjella- Dhimbje koke- Përgjumje- Marramendje- Dobësi- Ndryshime të presionit arterial- ...
Lexo më shumë...

Infeksionet e traktit urinar te gratë

Çfarë janë?Infeksionet e traktit urinar janë infeksione që prekin organet e traktit urinar. Këto struktura përfshijnë veshkat, ureterët, fshikëzën urinare dhe uretrën. Këto infeksione zakonisht ndahen në dy grupe:Infeksionet e traktit të poshtëm urinar - përfshihen infeksionet e fshikëzës urinare. ...
Lexo më shumë...

Ç`duhet të dimë për neuropatinë diabetike?

Çfarë është neuropatia diabetike periferike?Diabeti mund të dëmtojë nervat periferikë, të cilët ju ndihmojnë të ndjeni dhimbjen dhe temperaturën. Kjo gjendje, zakonisht prek këmbët. Megjithatë, mund të prekë edhe krahët e duart. Shkakton ndjesi të çuditshme në lëkurë dhe muskuj, gjithashtu mpirje ...
Lexo më shumë...

Si t`i kuptojmë rrahjet e zemrës?

Rrahjet e zemrës, pulsi ose frekuenca kardiake është numri herëve që zemra rreh në minutë. Frekuenca e çdo kujt është e ndryshme dhe ndryshon me moshën. Të kuptosh më shumë mbi frekuencën kardiake dhe të dish se kur është e shëndetshme është një pjesë e rëndësishme e kujdesit ndaj vetes.Rrahjet e ...
Lexo më shumë...

Rritja e depresionit dhe ankthit te nënat gjatë pandemisë COVID-19

Sipas një studimi të ri, shumë femra shtatzëna dhe nëna të reja janë duke përjetuar simptoma të ankthit dhe depresionit përgjatë pandemisë COVID-19.Ndërprerja e veprimtarisë së përditshme që shkaktoi COVID-19 ka bërë që shumë njerëz të ndihen ankthioz dhe të depresionuar, duke e bërë të ardhmen të ...
Lexo më shumë...

Pse disa njerëz nuk shëndoshen?

Një nga padrejtësitë e jetës (nëse mund ta quajmë kështu) është se disa njerëz duhet të kenë shumë kujdes për gjithçka hanë për të ruajtur peshën e tyre, ndërsa të tjerë mund të hanë çdo gjë dhe prapë nuk ndryshojnë peshë. Cili është sekreti i gjithë kësaj? Si ia dalin disa njerëz të mos shtojnë në ...
Lexo më shumë...

Pse nuk më përmirësohen simptomat e alergjisë?

Edhe pasi jeni vizituar dhe po i nënshtroheni një plani trajtimi - simptomat e alergjisë nuk janë duke u përmirësuar. Ndoshta është koha të rikonsultoheni për të përcaktuar një plan të ri trajtimi?Disa nga arsyet e mos lehtësimit të simptomave i gjeni më poshtë:Alergjenë të rinjAlergjenët që ...
Lexo më shumë...

Helmimi nga ushqimet - Sa zgjat dhe çfarë të bëjmë?

Kur flasim për helmimin ushqimor, duhet të kemi parasysh se kemi të bëjmë me një term shumë të gjerë, që përfshin më shumë se 250 lloje sëmundjes të shkaktuara nga patogjenë të ndryshëm, përfshirë Salmonelën, E.coli dhe rotavirusin. Këta patogjenë mund të shkaktojnë shkallë të ndryshme të ...
Lexo më shumë...

10 aktivitete që ju ekspozojnë ndaj koronavirusit, të renditura sipas rrezikshmërisë

Mbajta e maskës dhe distancimi social janë të rëndësishme për të mbrojtur veten dhe të tjerët nga koronavirusi. Por sa e sigurt është prerja e flokëve në parukeri apo të bërit e një pikniku në natyrë me miqtë? Edhe pse thuajse çdo situatë është unike dhe varet nga disa faktorë, ekspertët e ...
Lexo më shumë...

Si të kuptosh simptomat e një infarkti?

Çfarë është?E thënë thjesht, kur muskujt e zemrës nuk furnizohen me gjak, e si rrjedhojë nuk furnizohen me oksigjenin e nevojshëm. Pa oksigjen, qeliza dëmtohet dhe vdes. Zgjidhja në këto raste është të rikthesh sa më shpejtë qarkullimin e gjakut.Cili mund të jetë shkaku?Me kohën, në muret e ...
Lexo më shumë...

A duhet të merrni vaj peshku? Çfarë rekomandon kardiologu?

Mund të keni dëgjuar që është ide e mirë të merrni vaj peshku ose forma të tjera të omega-3 për shëndetin e zemrës. Shumë njerëz në fakt, e bëjnë. Kryesisht me qëllim parandalimin e sëmundjeve të zemrës.Por pyetja është, a po harxhojnë këta njerëz paratë, apo po marrin përfitime thelbësore ...
Lexo më shumë...

Çfarë dimë dhe nuk dimë për testet serologjike të Koronavirusit

Me vazhdimin e pandemisë së COVID-19, shumë lajme dhe informacione po qarkullojnë në lidhje me testet për analizën e antitrupave - të cilat përcaktojnë nëse një person është prekur ose jo nga virusi.Një informacion i tillë është kyç si për arsye studimore ashtu edhe për të kuptuar më shumë mbi ...
Lexo më shumë...

Cikli menstrual dhe shenjat e ovulimit

Është ky një cikël ndryshimesh që ndodhin në trupin e femrës nga momenti i pjekurisë seksuale deri në menopauze. Ky cikël ndyshimesh ndodh si në sferën neurologjike, ashtu dhe në ato endokrinologjike dhe gjinekologjike. Të gjitha ndryshimet që ndodhin gjatë ciklit vijnë si pasojë e ndërveprimit të ...
Lexo më shumë...

Si të hamë karbohidrate të mira: Indeksi Glicemik

Të gjithë ata që vuajnë nga diabeti e dinë mirë se kur hani ushqime të pasura me karbohidrate, sheqeri në gjak rritet. Gjithë sasia e karbohidrateve që konsumoni në një vakt ndikon drejtpërdrejtë në nivelin e sheqerit në gjak. Në rast se do të hani një racion me oriz të bardhë të gatuar është ...
Lexo më shumë...

Lojërat fizike me baballarët ndihmojnë fëmijët të kontrollojnë emocionet.

Sipas një studimi fëmijët që luajnë me baballarët që në një moshë të hershme e kanë më të lehtë të kontrollojnë sjelljen dhe emocionet e tyre, çka ndikon pozitivisht gjatë rritjes dhe në kohën që fillojnë shkollën. Studimi u realizua nga Universiteti i Cambridge duke studiuar ndikimin që ka koha që ...
Lexo më shumë...

A është dhimbja e kokës një simptomë e COVID-19?

Dhimbja e kokës pa dyshim mund të jetë një simptomë e COVID-19, por gjithashtu mund të ketë shumë shkaqe të tjera. Në fakt, kjo është edhe vështirësia në diagnostikimin e coronavirusit të ri, bazuar vetëm në simptoma: asnjë simptomë nuk është definitive për COVID-19. Për këtë arsye, vetëm testi për ...
Lexo më shumë...

Çfarë duhet të dini për kolesterolin dhe kafen?

Për shumë prej nesh mëngjesi nis me një kafe qoftë e ngrohtë dhe e fortë apo me e lehtë dhe me akull. Të gjithë e pëlqejmë kafen në mënyra të ndryshme, disa me sheqer, qumësht apo me konsistencë më kremoze e disa të tjerë e shijojnë pa e përzierë më asgjë. Si ndikon sasia ditore e kafeinës në ...
Lexo më shumë...

Si e nxit stresi inflamacionin?

Një studim i ri i Universitetit të Yale-it ka zgjidhur misterin që na mundonte për një kohë të gjatë mbi mënyrën se si stresi akut dukej të nxiste sëmundjen inflamatore pavarësisht faktit që shumë hormone të stresit në të vërtetë frenojnë sistemin imunitar. Studimi ka zbuluar një qelizë të veçantë ...
Lexo më shumë...

A mund të keni dhimbje fyti nga fjetja me dritare hapur?

Nëse zgjoheni me dhimbje fyti mund të mendoni: Mos ndoshta është nga që kam fjetur me dritaren hapur? Kondicioneri ndezur? Specialistët thonë se arsyet pse ndodh kjo, janë nga më të shumtat - dhe shumë shpesh janë të zgjidhshme me në mënyra shumë të thjeshta.Shumë njerëz mendojnë se kur flenë me ...
Lexo më shumë...

Duhet të mbajnë fëmijët syze dielli?

Është mirë që fëmijët të mbajnë syze dielli kur janë të ekspozuar në diell sepse rrezet ultraviolet mund të rrisin riskun për të pasur katarakte ose shfaqjen e sëmundjeve të tjera në moshë më të vonë. Nëse fëmijët nuk ndihen komod me vendosjen e syzeve dhe refuzojnë t’i mbajnë mos insistoni. ...
Lexo më shumë...

Disa mënyra të thjeshta se si të pasuroni dietën me fibra

Hani avokadoNjë avokado me madhësi mesatare ka rreth 7 gram fibra. Avokadon mund ta konsumoni si frut ose ta përdorni si shoqëruese të sallatave, tacos apo sanduiçeve. Mund ta përdorni në formë kremoze edhe për të shoqëruar tostin tuaj.Filloni të hani dhe humusinMund ta përdorni në vend të ...
Lexo më shumë...

Gjithçka mbi kolesterolin

Të gjithë e kemi një të afërm që në bisedë e sipër na tregon “hallin” e tij me kolesterolin.“Shiko si më kanë dalë rezultatet e analizave.”“Doktori më tha që LDL-ja është shumë e ulët.”“Pse i kam trigliceridet kaq të larta?”“Çfarë është LDL, ke ndonjë ide?”“Pse është kolesteroli total i lartë kur ...
Lexo më shumë...

Pyet mjekun: Fibrilacioni atrial

Pyetja: Jam diagnostikuar me fibrilacion atrial dhe kardiologu më ka përshkruar metoprolol, që me sa di përdoret edhe për trajtimin e anginës. Por unë rrallë kam dhimbje kraharori. Mos ndoshta duhet të marrë edhe ndonjë medikament tjetër?Përgjigja: Gjatë një episodi fibrilacioni atrial, rrahjet e ...
Lexo më shumë...

Si t`i përgjigjemi tekave?

Ashtu siç e tregon edhe ligji i Murphy-t, tekat e fëmijëve ndodhin në momentet më të pa përshtatshme. Fëmija juaj ose me saktë një njeri 3-vjeçar me mendje të pavarur mund të tensionohet, bërtasë dhe të inatoset papritur kur ju më në fund jeni bërë gati për të dalë në një shëtitje familjarisht ose ...
Lexo më shumë...

Si ta ndihmoni fëmijën të mos lag shtratin natën?

Ndiheni të lodhur dhe të frustruar. Fëmija juaj është tashmë në shkollë dhe përsëri ka raste që lag shtratin natën. Keni provuar t`i shmangni lëngjet para gjumit. Keni provuar ta zgjoni në mes të natës për të shkuar në tualet. Por prapë, asgjë nuk ka funksionuar.Nuk jeni të vetëm. Prindërit shpesh ...
Lexo më shumë...

Çfarë duhet të dini për ënjtjen e këmbëve?

Ënjtja e këmbëve mund ti ndodhë kujtdo, veçanërisht nëse keni qëndruar gjatë në këmbë ose keni ecur shumë. Por, nëse vini re se ënjtja e këmbëve zgjat ose shoqërohet me simptoma të tjera, duhet menjëherë të njoftoni mjekun tuaj. Ënjtja ose edema mund të ketë shumë shkaqe ndaj është e rëndësishme të ...
Lexo më shumë...

Detyrat e duhura për t`i mësuar fëmijët se të ndihmosh është pjesë e të qenit familje

Janë të shumta përfitimet që lidhen me të caktuarit e detyrave për fëmijët. Ata mësohen me përgjegjësi dhe aftësohen në drejtime të ndryshme. Pjesa më e vështirë është si t’i bindim fëmijët që t’i zbatojnë këto detyra.  Sipas ekspertëve të Akademisë Amerikane të Pediatrisë me rëndësi është të ...
Lexo më shumë...

Histori familjare me sëmundje të zemrës? Ja çfarë duhet të bëni.

Motra juaj e madhe ka kolesterol të lartë dhe hipertension arterial. Babai juaj ka pësuar infarkt në moshën 50 vjeçare. Tani që jeni në një moshë të mesme jeni duke menduar nëse duhet të jeni të shqetësuar për shëndetin tuaj apo jo?Historia familajare e sëmundjeve të zemrës pa dyshim që është një ...
Lexo më shumë...

5 vitamina të cilat janë shumë të nevojshme dhe nga mund t`i merrni

Fatmirësisht për ne, jo si paraardhësit tanë në nuk duhet të shqetësohemi shumë për mungesat e vitaminave. Ne jemi më të informuar se çfarë është më e shëndetshme për ne. Tashmë madje, kemi gjetur mënyra për të shtuar vitaminat edhe në produktet të cilat nuk i përmbajnë në formë natyrale. Nëse hamë ...
Lexo më shumë...

Kur duhet të shqetësohemi për ngjyrën e urinës?

Nëse një person është i mirë hidratuar, ngjyra normale e urinës është e verdhë e hapur. Personat që konsumojnë shumë ujë ose shumë lëngje, ose ata që marrin diuretikë (shkarkues) kanë një urinë me ngjyrë pothuajse transparente. Urina me ngjyrë të verdhë të theksuar mund të tregoj që është e ...
Lexo më shumë...

Pse nuk duhet të mbani doreza në supermarket?

Me vazhdimin e përhapjes së koronavirusit të ri (COVID-19), ashtu çdo ditë dalin udhëzime dhe rekomandime të reja. E fundit është rekomandimi nga CDC për mbajtjen e maskës gjatë daljeve (psh. gjatë blerjeve në supermarket apo farmaci). Por a është mbajtja e dorezave një masë parandaluese logjike?...
Lexo më shumë...

COVID-19: A mund të mbroj vaksina kundër tuberkulozit?

Aktualisht, nuk ka barna që mund të parandalojnë infeksionin nga COVID-19, po ashtu ende nuk ka një vaksinë. Në kohën që virusi është duke shëtitur në gjithë globin, shkencëtarët janë duke punuar me ritme të shpejta për të identifikuar mënyra të ndryshme që mund të frenojnë ose ndalojnë përhapjen e ...
Lexo më shumë...

A duhet të merrni suplemente të vitaminës B12?

Vitaminë esencialeB12 (e njohur gjithashtu si kobalamina) është esenciale për ruajtjen e shëndetit të trurit dhe nervave, për prodhimin e ADN-së dhe rruazave të kuqe të gjakut. Vitamina B12 gjithashtu, ndihmon në uljen e nivelit të homocisteinës, një aminoacid i lidhur me demencën (në nivele të ...
Lexo më shumë...

Coronavirus: 2 nga 3 viktima janë burra. Në itali vetëm 17 viktima nën 50 vjeç.

Analiza e fundit epidemiologjike në Itali ka treguar se gratë janë më të mbrojtura nga Coronavirus. Mosha mesatare e personave që kanë humbur jetën është 80 vjeç, ndërsa mosha msatare e personave të prekur është 63 vjeç.Ndër më shumë se 2000 personave që kanë humbur jetën, gratë përbëjnë më pak se ...
Lexo më shumë...

A janë personat me hipertension dhe diabet mellitus më të rrezikuar për infeksion të rëndë nga COVID-19?

Komorbiditetet më karakteristike në 32 persona që kanë humbur jetën në një grup prej 52 personave në terapi intensive nga COVID-19, të raportuara në një studim nga Xiaobo Yang ishin sëmundjet kardiovaskulare (22%) dhe diabeti (22%).Në një tjetër studim i cili ka përfshirë 1099 pacientë të ...
Lexo më shumë...

Si të ndihmoni fëmijët të përballen me emergjencën

Pavarësisht moshës së fëmijës tuaj, ai ose ajo mund të ndjehen të mërzitur ose të kenë emocione të forta. Disa fëmijë reagojnë menjëherë, ndërsa të tjerë mund të shfaqin shenja të vështirësisë shumë më vonë. Sesi reagon një fëmijë dhe shenjat e zakonshme të stresit ndryshojnë në varësi të moshës së ...
Lexo më shumë...

Gjithçka mbi COVID-19

Përhapja e shpejtë e Coronavirusit të quajtur tashmë COVID-19 ka ndezur alarm në gjithë botën. Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka deklaruar gjendjen e pandemisë dhe në gjithë botën, numri i të prekurve është gjithnjë në rritje. Çfarë është Coronavirus?Koronavirusuet janë një familje e madhe ...
Lexo më shumë...

Rekomandime nga pediatri për shqetësimet e dhëmbëve te parë te fëmijët.

Të gjithë fëmijët janë të ndryshëm. Ashtu janë edhe simptoma që ata kanë me daljen e dhëmbëve të parë. Disa prej tyre mund ta kalojnë këtë periudhë pa simptoma të veçanta, të tjerë mund të shfaqin shumë simptoma si:Irritim – mund të shfaqet në mënyra të ndryshme, por ju thjesht e kuptoni që fëmija ...
Lexo më shumë...

Çfarë duhet të bëni ju personalisht për Coronavirusin?

Nëse dikush kollitet afër jush, mos ndoshta ka Coronavirus? Duhet të blini një maskë? Mund të qëndroni në ambiente të populluara? Duhet të dilni jashtë? Ja gjithçka çfarë duhet të dini dhe bëni për Coronavirusin.Sipas paralajmërimeve të CDC-së përhapja e Coronavirusit nuk është më një çështje “nëse ...
Lexo më shumë...

Si të marrësh më shumë Vitaminë D nga ushqimet?

Vitamina D është një komponent i rëndësishëm për të qenë të shëndetshëm. Ajo njihet më së shumti për mirëmbajtjen e shëndetit të kockave. Sudimet më të fundit  kanë treguar për rolin e saj mbrojtës kundrejt disa sëmundjeve si: diabeti, sëmundjet e zemrës, disa lloje kanceri apo depresioni. Mungesa ...
Lexo më shumë...

9 pyetjet më të shpeshta që bëjnë prindërit për fëmijët e moshës shkollore (mosha 6-10 vjeç).

Shpesh herë mund të kthehet në një situatë shumë konfuze. Fëmija juaj po transformohet para syve tuaj – po rritet, po zgjatet dhe po artikulon shumë. Me siguri mund t`ju lindin shumë pyetje si: A po ushqehet siç duhet? A po zhvillohet siç duhet? etj. Për t`ju ndihmuar me këto pyetje e të tjera, ...
Lexo më shumë...

Si duhet matur tensioni?

Për të përcaktuar nëse vuani nga hipertensioni duhet të bëni matjen e tensionit. Pozicionimi i dorës dhe faktorë të tjerë mund ta ndryshojnë me 10% ose më shumë vlerën e tensionit. Kjo mund të mjaftoj për të fshehur presionin e lartë të gjakut duke orientuar mjekun për një mjekim jo të përshtatshëm....
Lexo më shumë...

Etiketa

Acidi folikAktivitetet e rrezikshme Covid-19AlergjiaAlergjia nga poleniAlergjia ushqimoreAlergjiteAlergjite pranveroreAlergjite sezonaleAlergologuAlkooliAnalgjeziketAnaliza serologjikeAnaliza serologjike COVID 19Analizat e gjakutAnalizat e gjakut per alergjineAnalizat e gjakut te femijetAnalizat e para te bebetAnalizat e tiroidesAnemiaanginaAnkthiAntitrupaAntitrupat covid 19Antitrupat e COVID-19Apnea e gjumitAritmiaArtritiAspirinaAstmaAstraZenecaAtak ne zemerAtakau ne zemerAtaku ne zemerBradikardiaBrazilBronkitibronkiti kronikbronkitisCheck upCheck-upCikli menstrualCistitiCOIVD-19CoronaVacCoronavirusCoronavirus ne ShqiperiCovidcovid 19Covid 19 AlbaniaCovid 19 ne ShqiperiCovid 19 ShqiperiCovid 19 vaccineCOVID-19COVID19Crregullimet e gjumitCrregullimet e ritmitCrregullimet e tiroidesÇrregullimet e traktit gastro-intestinalDefektet e lindura te zemresDehidratimDepresioniDepresioni postpartumDetyra per femijetDhembet e pare te femijetDhimbja e kembeveDhimbja e kokesDHimbja e kokes te femijetdhimbjeDhimbje barkuDhimbje fytiDhimbje kokeDhimbjet e barkut te femijetDhimbjet e veshit te femijetDHimbjet tensive te kokes te femijetDiabet insipidDiabetiDiabeti i pakontrolluarDiabeti i tipit 2DiarreDietaDieta dhe tiroidjaDieta e shendetshmeDieta ne diabetDieta per diabetDieta per diabetikDieta per stresinDisbalanca e elektroliteveDispneDVTEdema e kembeveEdema periferikeEfeketet e vitamines DEfektet anesoreEfektet anesore te analgjezikeveEko abdominaleEko barkuEko e tiroidesEkografia e tiroidesEkzaminimet rutineEmbolia pulmonareEndokrinologjiaEndokrinologuEnjtja e gishtaveEnjtja e kembeveEra e keqe e gojesEthetEtjaEtja e shtuarFemija lag shtratin natenFemija nuk haFemije te shendetshemFemije tekanjozFemijet e moshes shkolloreFentanylFibratfibrilacionFibrilacion atrialFibrilacioni atrialFlora bakterialeFolatetFoshnjaFrekuenca kardiakeFrutat ne diabetGastropediatriGjinekologGjinekologuGlicemiaGoditjet ne koke te femijetGoditjet ne truGoja e thateGripiGuret ne veshkaHalitozaHashimotoHbA1CHDLHelmimi nga ushqimetHemoglobina e glukozuarHemorragjia cerebraleHiperkolesterolemiaHipertensioniHipertensioni arterialHipertiroidizmiHipoglicemiaHipotiroidizmiHIVHolluesit e gjakutHPV testHypokalemiaIbuprofenIbuprofeniIgE specifikeImunitetIndeksi glicemikInfarkti i miokarditInfeksionet bakterialeInfeksionet e fshikezes urinareInfeksionet e veshit te femijetInfeksionet urinareInfeksionet viraleInfeskionet e ProstatesInflamacioniINRInsuficenca kardiakeIntoleranca ndaj laktozesIntoleranca ushqimoreKafejaKaliumiKanceri i gjiritKanceri i qafes se mitresKarbohidratetKardiloguKardiologKardiologjiaKardiologukardiopatiKemba diabetikeKeshilla per dietenKeshilla per shendetinKeshilla per trupinKineKolesteroliKoliti UlçerozKollakolla alergjikeKolla e thatekolla me sekrecioneKolonoskopiKomplikacionet e diabetitKonjuktivitiKOnstipacioni te femijetKontrolli i emocioneveKontuzioniKonvulcionet febrileKoronavirusKoronavirusiKrampet muskuloreKrizaKujdesi ndaj femijeveKujdesi per shendetin mendorKujdesi per veshkatLDLLimfedemaLodhja kronikeLojera per femijetLojerat per femijeMarrja e gjakut te femijetMarrje frymeMatja korrekte e tensionitMbipeshaMbrojtja ndaj rrezeve UVMedikamentet kunder dhimbjesMetabolizmiMetalet e renda ne ushqimet e bebeveMiastenia graveMigrena te femijetMorbus CrohnMorfinaMungesa e vitaminaveMungesa e vitamines B12Mungesa e vitamines B6Mungesa e vitamines CMungesa e vitamines DMyku vaginalNauzeNauze dhe te vjella te femijetNderveprimi i alkoolit me barnatNdryshimet hormonale gjate ciklit menstrualNefrologuNeuropatiaNeuropatia diabetikeNeuropatia periferikeNeurozhvillimiNgjyra e urinesNiveli i TSHNoduset e tiroidesObezitetiOmega-3OmicronOsteoporozaOtitis mediaovulacioniOvulimiPagjumesiaPalpitacionePalpitacionetPamjaftueshmeria e zemresPandemiaPap testParacetamolParandalimi i CoronavirusitParandalimi i kanceritParandilimi i gureve ne veshkaPediatriPediatriaPeidatriaPerimetri i barkutPielonefritiPneumoniaPolydipsiaPrediabetiProbiotikeProblemet e te ushqyeritProfili lipidikProstatitiPse shendoshemiPulsiRenia ne pesheRiniti alergjikRitmi i zemresRrahjet e shpeshta te zemresRrahjet e zemresRritja e femijeveRrufaSekrecione vaginaleSemundja celiakeSemundja GravesSëmundja Inflamatore e ZorrëveSemundje e arterieve periferikeSemundje KardiakeSemundje kardiovaskulareSemundjes e prostatesSemundjet autoimuneSemundjet e arterieve koronareSemundjet e lindura te zemresSemundjet e tiroidesSemundjet e veshkaveSemundjet e zemresSemundjet inflamatoreSemundjet kardiakeSemundjet kardiovaskulareSemundjet kongjenitale te zemresSemundjet ngjiteseShendeti i truritShendeti i zemresShendeti mendor i femijeveShenjat e COvid 19Shenjat e diabetitShenjat e gripitShiatikuShintigrafia e tiroidesShqetesimet e dhembit te pareShtatzenia gjate COVID-19Si te mbrohemi nga CoronavirusSIDASimptomat e alergjiseSimptomat e coronavirusitSimptomat e CovidSimptomat e COvid 19Simptomat e COVID-19Simptomat e COVID19Simptomat e diabetitSimptomat e hipoglicemiseSimptomat e ovulimitSimptomat e semundjes celiakeSindromi CushingSindromi metabolikSistemi imunitar te femijetSjellja e femijeveSkorbutiSPOKStenoza spinaleStresiStresi te femijetStrokeSulm ne zemerSuper ushqimetSuplementeSuplemente te vitamines CSuplementet e vitamines B12Suplementet e vitamines DSyze dielli per femijeTakikardiTakikardiaTe degjosh femijetTe fiketTe ftohtetTe vjellaTekat e femijeveTemeperature te femijetTemperatura e larteTemperatura e perseriturTemperatura e uletTemperatura te femijettemperatureTendinitiTension i larteTensioni i larteTerapia me statinaTerheqja muskuloreTestet depistuese te te porsalinurittestet e ovulimitTestet serologjikeTesti serologjikTesti serologjik CovidTestimiTonsilitiTrajtimi i alergjiseTrajtimi i gripitTrajtimi i hipoglicemiseTrajtimi i hipotiroidizmitTrajtimi i koronavirusitTrajtimi i yndyrnave te lartaTrigliceridetTrombozaTromboza e venave te thellaTSHTumor i fshikezes urinareTumori i veshkesUrgjencaUrinim i pavullnetshem te femijetUshqime me probiotikeUshqime te shendetshmeUshqime te shendetshme per bebetUshqimet e pasura me vitamine DUshqyerja e femijeveVaginoza bakterialeVaj peshkuVaksinaVaksina anti-Covid19Vaksina Covid-19Vaksina e gripitVaksina e tuberkulozitVaksina KinezeVaksine me virusVaksinimiVaksinimi anti Covid-19Vaksinimi i femijeveVaksinimi I stafit akademikVaksinimi I te moshuarveVarfarinaVarianti DeltavazopresinaVena varikozeVenat varikozeVeshtiresi ne frymemarrjeVirozat e stinesVirozat te femijetVitaminaVitamina AVitamina B12Vitamina B6Vitamina CVitamina DVitamina D dhe kanceriVitamina D dhe shendeti i kockaveVitamina D2Vitamina D3Vizita mjekesoreVizite gjinekologuvkasina covid 19Vonesa ne rritjezemraZhvillimi i femijeve
[ Page 1 of 2 ]Next