Mbi Shëndetin

A përbën rrezik varianti Delta për personat e vaksinuar?

Çfarë është varianti Delta?Varianti Delta i SARS-CoV-2 u identifikua për herë të parë në Dhjetor 2020. Pas efekteve shkatërruese në Indi dhe më pas shfaqjes në Britaninë e Madhe, Delta është kthyer në variantin kryesor qarkullues në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke përbërë më shumë se 83% të ...
Lexo më shumë...

Si vepron vaksina e Sinovakut, CoronaVac?

Nga Jonathan Corum dhe Carl Zimmer Përditësuar më 22 Mars 2021Në gazetën New York TimesKompania private kineze Sinovac krijoji një vaksinë të koronavirusit të quajtur CoronaVac. Vaksina është aprovuar për përdorim në Kinë dhe është e autorizuar për përdorim të menjëhershëm në më shumë se një duzinë ...
Lexo më shumë...

Si vepron vaksina Oxfordit- AstraZeneca?

Nga Jonathan Corum dhe Carl Zimmer Përditësuar më 22 Mars 2021Në gazetën New York TimesUniversiteti i Oksfordit bashkëpunoi me kompaninë Britanike-Suedeze AstraZeneca për të zhvilluar dhe testuar një vaksinë të koronavirusit të njohur si ChAdOx1 nCoV-19 ose AZD1222. Një provë e madhe klinike tregoi ...
Lexo më shumë...

Pse për Covid-19 u gjet vaksina pas 1 viti dhe për HIV-in ende jo?

COVID-19 ka veçse një vit që qarkullon rreth nesh. HIV është me ne për gati 40 vjet. Atëherë, pse për COVID-19 ka një vaksinë dhe për HIV jo?Ja pse ...Zhvillimi i shpejtë i disa vaksinave për COVID-19 ka nxitur njerëzit të pyesin se pse e njëjta gjë nuk është bërë për HIV-in, një pandemi që ka ...
Lexo më shumë...

Testi serologjik për COVID-19 - kur duhet të kryhet?

Përse mund t'ju duhet testi serologjik për Covid-19?Ka ende shumë për të mësuar në lidhje me COVID-19, sëmundjen respiratore të shkaktuar nga koronavirusi i ri. Një gjë që ekspertët e dinë me siguri është se simptomat mund të duken si ato të sëmundjeve të tjera, përfshirë gripin. Për shkak të kësaj,...
Lexo më shumë...

Arsyet përse ju merret fryma

AstmaRrugët tuaja të frymëmarrjes papritmas ngushtohen dhe enjten. Ju mund të keni vështirësi në frymëmarrje, mund të kolliteni me sekrecione ose të dëgjoni fishkëllima gjatë frymëmarrjes.Nuk është e qartë pse kjo u ndodh disa njerëzve, por ka shumë gjëra që mund të shkaktojnë një sulm, duke ...
Lexo më shumë...

Cilat janë simptomat afatgjata pas infeksionit COVID-19?

"Korpusi i të mbijetuarve", është një grup pacientësh në rrjetet sociale, të cilët kanë kaluar infeksionin e COVID-19 dhe raportojnë vazhdimisht simptoma që mund të shfaqen gjatë apo edhe pas infeksionit të COVID-19. Faqja e grupit në Facebook kohët e fundit arriti 100,000 anëtarë, shumë prej të ...
Lexo më shumë...

Pse fëmija juaj duhet të vazhdojë vaksinimin edhe gjatë pandemisë së Koronavirusit?

Për shkak të pandemisë së koronavirusit (COVID-19) janë lënë disi pas dore procedurat rutinë të kujdesit për shëndetin, pothuaj në të gjithë gamën e tyre, si ato të ndërhyrjeve kirurgjikale minore ashtu edhe vizitat e rikontrollit tek mjeku i familjes.  Është e qartë që ka shumë pyetje mbi sigurinë ...
Lexo më shumë...

Koronavirusi - Pandemia e hipokrizisë

Je pas pune dhe të duhet të shkosh në supermarket për të marrë disa gjëra për darkë. Je i lodhur dhe i uritur. Plus të duhet të mbash një maskë sepse aty duhet të ketë shumë njerëz dhe në këto kushte distancimi social është i vështirë për t`u ruajtur. Duke menduar këtë, të shtohet edhe një ndjenjë ...
Lexo më shumë...

Rritja e depresionit dhe ankthit te nënat gjatë pandemisë COVID-19

Sipas një studimi të ri, shumë femra shtatzëna dhe nëna të reja janë duke përjetuar simptoma të ankthit dhe depresionit përgjatë pandemisë COVID-19.Ndërprerja e veprimtarisë së përditshme që shkaktoi COVID-19 ka bërë që shumë njerëz të ndihen ankthioz dhe të depresionuar, duke e bërë të ardhmen të ...
Lexo më shumë...

10 aktivitete që ju ekspozojnë ndaj koronavirusit, të renditura sipas rrezikshmërisë

Mbajta e maskës dhe distancimi social janë të rëndësishme për të mbrojtur veten dhe të tjerët nga koronavirusi. Por sa e sigurt është prerja e flokëve në parukeri apo të bërit e një pikniku në natyrë me miqtë? Edhe pse thuajse çdo situatë është unike dhe varet nga disa faktorë, ekspertët e ...
Lexo më shumë...

Çfarë dimë dhe nuk dimë për testet serologjike të Koronavirusit

Me vazhdimin e pandemisë së COVID-19, shumë lajme dhe informacione po qarkullojnë në lidhje me testet për analizën e antitrupave - të cilat përcaktojnë nëse një person është prekur ose jo nga virusi.Një informacion i tillë është kyç si për arsye studimore ashtu edhe për të kuptuar më shumë mbi ...
Lexo më shumë...

COVID-19: A mund të mbroj vaksina kundër tuberkulozit?

Aktualisht, nuk ka barna që mund të parandalojnë infeksionin nga COVID-19, po ashtu ende nuk ka një vaksinë. Në kohën që virusi është duke shëtitur në gjithë globin, shkencëtarët janë duke punuar me ritme të shpejta për të identifikuar mënyra të ndryshme që mund të frenojnë ose ndalojnë përhapjen e ...
Lexo më shumë...

Coronavirus: 2 nga 3 viktima janë burra. Në itali vetëm 17 viktima nën 50 vjeç.

Analiza e fundit epidemiologjike në Itali ka treguar se gratë janë më të mbrojtura nga Coronavirus. Mosha mesatare e personave që kanë humbur jetën është 80 vjeç, ndërsa mosha msatare e personave të prekur është 63 vjeç.Ndër më shumë se 2000 personave që kanë humbur jetën, gratë përbëjnë më pak se ...
Lexo më shumë...

A janë personat me hipertension dhe diabet mellitus më të rrezikuar për infeksion të rëndë nga COVID-19?

Komorbiditetet më karakteristike në 32 persona që kanë humbur jetën në një grup prej 52 personave në terapi intensive nga COVID-19, të raportuara në një studim nga Xiaobo Yang ishin sëmundjet kardiovaskulare (22%) dhe diabeti (22%).Në një tjetër studim i cili ka përfshirë 1099 pacientë të ...
Lexo më shumë...

Si të ndihmoni fëmijët të përballen me emergjencën

Pavarësisht moshës së fëmijës tuaj, ai ose ajo mund të ndjehen të mërzitur ose të kenë emocione të forta. Disa fëmijë reagojnë menjëherë, ndërsa të tjerë mund të shfaqin shenja të vështirësisë shumë më vonë. Sesi reagon një fëmijë dhe shenjat e zakonshme të stresit ndryshojnë në varësi të moshës së ...
Lexo më shumë...

Gjithçka mbi COVID-19

Përhapja e shpejtë e Coronavirusit të quajtur tashmë COVID-19 ka ndezur alarm në gjithë botën. Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka deklaruar gjendjen e pandemisë dhe në gjithë botën, numri i të prekurve është gjithnjë në rritje. Çfarë është Coronavirus?Koronavirusuet janë një familje e madhe ...
Lexo më shumë...

Tags

Acidi folikAktivitetet e rrezikshme Covid-19AlergjiaAlergjia nga poleniAlergjia ushqimoreAlergjiteAlergjite pranveroreAlergjite sezonaleAlergologuAlkooliAnalgjeziketAnaliza serologjikeAnaliza serologjike COVID 19Analizat e gjakutAnalizat e gjakut per alergjineAnalizat e gjakut te femijetAnalizat e para te bebetAnalizat e tiroidesAnemiaanginaAnkthiAntitrupaAntitrupat covid 19Antitrupat e COVID-19Apnea e gjumitAritmiaArtritiAspirinaAstmaAstraZenecaAtak ne zemerAtakau ne zemerAtaku ne zemerBradikardiaBrazilBronkitibronkiti kronikbronkitisCheck upCheck-upCikli menstrualCistitiCOIVD-19CoronaVacCoronavirusCoronavirus ne ShqiperiCovidcovid 19Covid 19 AlbaniaCovid 19 ne ShqiperiCovid 19 ShqiperiCovid 19 vaccineCOVID-19COVID19Crregullimet e gjumitCrregullimet e ritmitCrregullimet e tiroidesÇrregullimet e traktit gastro-intestinalDefektet e lindura te zemresDehidratimDepresioniDepresioni postpartumDetyra per femijetDhembet e pare te femijetDhimbja e kembeveDhimbja e kokesDHimbja e kokes te femijetdhimbjeDhimbje barkuDhimbje fytiDhimbje kokeDhimbjet e barkut te femijetDhimbjet e veshit te femijetDHimbjet tensive te kokes te femijetDiabet insipidDiabetiDiabeti i pakontrolluarDiabeti i tipit 2DiarreDietaDieta dhe tiroidjaDieta e shendetshmeDieta ne diabetDieta per diabetDieta per diabetikDieta per stresinDisbalanca e elektroliteveDispneDVTEdema e kembeveEdema periferikeEfeketet e vitamines DEfektet anesoreEfektet anesore te analgjezikeveEko abdominaleEko barkuEko e tiroidesEkografia e tiroidesEkzaminimet rutineEmbolia pulmonareEndokrinologjiaEndokrinologuEnjtja e gishtaveEnjtja e kembeveEra e keqe e gojesEthetEtjaEtja e shtuarFemija lag shtratin natenFemija nuk haFemije te shendetshemFemije tekanjozFemijet e moshes shkolloreFentanylFibratfibrilacionFibrilacion atrialFibrilacioni atrialFlora bakterialeFolatetFoshnjaFrekuenca kardiakeFrutat ne diabetGastropediatriGjinekologGjinekologuGlicemiaGoditjet ne koke te femijetGoditjet ne truGoja e thateGripiGuret ne veshkaHalitozaHashimotoHbA1CHDLHelmimi nga ushqimetHemoglobina e glukozuarHemorragjia cerebraleHiperkolesterolemiaHipertensioniHipertensioni arterialHipertiroidizmiHipoglicemiaHipotiroidizmiHIVHolluesit e gjakutHPV testHypokalemiaIbuprofenIbuprofeniIgE specifikeImunitetIndeksi glicemikInfarkti i miokarditInfeksionet bakterialeInfeksionet e fshikezes urinareInfeksionet e veshit te femijetInfeksionet urinareInfeksionet viraleInfeskionet e ProstatesInflamacioniINRInsuficenca kardiakeIntoleranca ndaj laktozesIntoleranca ushqimoreKafejaKaliumiKanceri i gjiritKanceri i qafes se mitresKarbohidratetKardiloguKardiologKardiologjiaKardiologukardiopatiKemba diabetikeKeshilla per dietenKeshilla per shendetinKeshilla per trupinKineKolesteroliKoliti UlçerozKollakolla alergjikeKolla e thatekolla me sekrecioneKolonoskopiKomplikacionet e diabetitKonjuktivitiKOnstipacioni te femijetKontrolli i emocioneveKontuzioniKonvulcionet febrileKoronavirusKoronavirusiKrampet muskuloreKrizaKujdesi ndaj femijeveKujdesi per shendetin mendorKujdesi per veshkatLDLLimfedemaLodhja kronikeLojera per femijetLojerat per femijeMarrja e gjakut te femijetMarrje frymeMatja korrekte e tensionitMbipeshaMbrojtja ndaj rrezeve UVMedikamentet kunder dhimbjesMetabolizmiMetalet e renda ne ushqimet e bebeveMiastenia graveMigrena te femijetMorbus CrohnMorfinaMungesa e vitaminaveMungesa e vitamines B12Mungesa e vitamines B6Mungesa e vitamines CMungesa e vitamines DMyku vaginalNauzeNauze dhe te vjella te femijetNderveprimi i alkoolit me barnatNdryshimet hormonale gjate ciklit menstrualNefrologuNeuropatiaNeuropatia diabetikeNeuropatia periferikeNeurozhvillimiNgjyra e urinesNiveli i TSHNoduset e tiroidesObezitetiOmega-3OmicronOsteoporozaOtitis mediaovulacioniOvulimiPagjumesiaPalpitacionePalpitacionetPamjaftueshmeria e zemresPandemiaPap testParacetamolParandalimi i CoronavirusitParandalimi i kanceritParandilimi i gureve ne veshkaPediatriPediatriaPeidatriaPerimetri i barkutPielonefritiPneumoniaPolydipsiaPrediabetiProbiotikeProblemet e te ushqyeritProfili lipidikProstatitiPse shendoshemiPulsiRenia ne pesheRiniti alergjikRitmi i zemresRrahjet e shpeshta te zemresRrahjet e zemresRritja e femijeveRrufaSekrecione vaginaleSemundja celiakeSemundja GravesSëmundja Inflamatore e ZorrëveSemundje e arterieve periferikeSemundje KardiakeSemundje kardiovaskulareSemundjes e prostatesSemundjet autoimuneSemundjet e arterieve koronareSemundjet e lindura te zemresSemundjet e tiroidesSemundjet e veshkaveSemundjet e zemresSemundjet inflamatoreSemundjet kardiakeSemundjet kardiovaskulareSemundjet kongjenitale te zemresSemundjet ngjiteseShendeti i truritShendeti i zemresShendeti mendor i femijeveShenjat e COvid 19Shenjat e diabetitShenjat e gripitShiatikuShintigrafia e tiroidesShqetesimet e dhembit te pareShtatzenia gjate COVID-19Si te mbrohemi nga CoronavirusSIDASimptomat e alergjiseSimptomat e coronavirusitSimptomat e CovidSimptomat e COvid 19Simptomat e COVID-19Simptomat e COVID19Simptomat e diabetitSimptomat e hipoglicemiseSimptomat e ovulimitSimptomat e semundjes celiakeSindromi CushingSindromi metabolikSistemi imunitar te femijetSjellja e femijeveSkorbutiSPOKStenoza spinaleStresiStresi te femijetStrokeSulm ne zemerSuper ushqimetSuplementeSuplemente te vitamines CSuplementet e vitamines B12Suplementet e vitamines DSyze dielli per femijeTakikardiTakikardiaTe degjosh femijetTe fiketTe ftohtetTe vjellaTekat e femijeveTemeperature te femijetTemperatura e larteTemperatura e perseriturTemperatura e uletTemperatura te femijettemperatureTendinitiTension i larteTensioni i larteTerapia me statinaTerheqja muskuloreTestet depistuese te te porsalinurittestet e ovulimitTestet serologjikeTesti serologjikTesti serologjik CovidTestimiTonsilitiTrajtimi i alergjiseTrajtimi i gripitTrajtimi i hipoglicemiseTrajtimi i hipotiroidizmitTrajtimi i koronavirusitTrajtimi i yndyrnave te lartaTrigliceridetTrombozaTromboza e venave te thellaTSHTumor i fshikezes urinareTumori i veshkesUrgjencaUrinim i pavullnetshem te femijetUshqime me probiotikeUshqime te shendetshmeUshqime te shendetshme per bebetUshqimet e pasura me vitamine DUshqyerja e femijeveVaginoza bakterialeVaj peshkuVaksinaVaksina anti-Covid19Vaksina Covid-19Vaksina e gripitVaksina e tuberkulozitVaksina KinezeVaksine me virusVaksinimiVaksinimi anti Covid-19Vaksinimi i femijeveVaksinimi I stafit akademikVaksinimi I te moshuarveVarfarinaVarianti DeltavazopresinaVena varikozeVenat varikozeVeshtiresi ne frymemarrjeVirozat e stinesVirozat te femijetVitaminaVitamina AVitamina B12Vitamina B6Vitamina CVitamina DVitamina D dhe kanceriVitamina D dhe shendeti i kockaveVitamina D2Vitamina D3Vizita mjekesoreVizite gjinekologuvkasina covid 19Vonesa ne rritjezemraZhvillimi i femijeve