Mbi Shëndetin

Si ndikon dieta në çrregullimet e tiroides?

Personat me çrregullime të tiroides nuk mund ta menaxhojnë sëmundjen me anë të dietës. Por, duke ngrënë ushqimet e gabuara ose duke marr suplementet e gabuara mund shkaktojnë probleme shtesë. Ushqimet me të cilat duhet të bëjmë kujdes janë Soja, leshterikët e algat, dhe suplementet e Jodit dhe ...
Lexo më shumë...

Kur duhet t`ja lëmë fajin tiroides?

A jeni të lodhur thuajse gjithë ditën? Ndiheni të turbulltë, keni shtuar në peshë apo ju bien flokët? Ose ndoshta e kundërta e gjithë këtyre: jeni shumë të nxituar, të djerësitur dhe anksioz? Ndoshta e gjithë kjo po ndodh për shkak të tiroides. Tiroidja, si një rregullator i trupit dhe mendjes, ...
Lexo më shumë...

Tags

Acidi folikAktivitetet e rrezikshme Covid-19Alergjia nga poleniAlergjia ushqimoreAlergjiteAlergjite pranveroreAlergjite sezonaleAlergologuAnalgjeziketAnalizat e gjakut te femijetAnalizat e para te bebetAnemiaAnkthiAntitrupat e COVID-19AritmiaAstmaAtak ne zemerAtaku ne zemerBronkitiCikli menstrualCOIVD-19CoronavirusCoronavirus ne ShqiperiCOVID-19COVID19Crregullimet e tiroidesDepresioniDetyra per femijetDhembet e pare te femijetDhimbja e kokesdhimbjeDhimbje barkuDhimbje fytiDhimbjet e veshit te femijetDiabetiDiabeti i pakontrolluarDiabeti i tipit 2DiarreDietaDieta dhe tiroidjaDieta e shendetshmeDieta ne diabetDieta per diabetikDieta per stresinEdema e kembeveEdema periferikeEfeketet e vitamines DEfektet anesore te analgjezikeveEko e tiroidesEnjtja e kembeveEtja e shtuarFemija lag shtratin natenFemija nuk haFemije tekanjozFemijet e moshes shkolloreFibratFibrilacion atrialFolatetFrutat ne diabetGjithcaka mbi CoronavirusGoditjet ne koke te femijetGoditjet ne truGoja e thateGripiGuret ne veshkaHDLHelmimi nga ushqimetHemorragjia cerebraleHipertensioniHipertensioni arterialHipertiroidizmiHipoglicemiaHipotiroidizmiHypokalemiaIndeksi glicemikInfarkti i miokarditInfeksionet bakterialeInfeksionet e fshikezes urinareInfeksionet e veshit te femijetInfeksionet urinareInfeksionet viraleInfeskionet e ProstatesInflamacioniIntoleranca ndaj laktozesIntoleranca ushqimoreKafejaKaliumiKarbohidratetKardiloguKardiologjiaKardiologuKemba diabetikeKeshilla per dietenKeshilla per shendetinKeshilla per trupinKolesteroliKomplikacionet e diabetitKontrolli i emocioneveKontuzioniKoronavirusKoronavirusiKujdesi ndaj femijeveKujdesi per shendetin mendorKujdesi per veshkatLDLLojera per femijetLojerat per femijeMarrja e gjakut te femijetMatja korrekte e tensionitMbrojtja ndaj rrezeve UVMedikamentet kunder dhimbjesMetalet e renda ne ushqimet e bebeveMungesa e vitaminaveMungesa e vitamines B12Mungesa e vitamines B6Mungesa e vitamines DNauzeNauze dhe te vjella te femijetNdryshimet hormonale gjate ciklit menstrualNefrologuNeurozhvillimiNgjyra e urinesNiveli i TSHNoduset e tiroidesOmega-3OsteoporozaOtitis mediaOvulimiParandalimi i CoronavirusitParandilimi i gureve ne veshkaPediatriPediatriaPeidatriaPneumoniaPolydipsiaPrediabetiProblemet e te ushqyeritProstatitiRritja e femijeveSemundja celiakeSemundjes e prostatesSemundjet autoimuneSemundjet e arterieve koronareSemundjet e veshkaveSemundjet e zemresSemundjet inflamatoreSemundjet kardiakeSemundjet kardiovaskulareShendeti i truritShendeti mendor i femijeveShenjat e diabetitShenjat e gripitShqetesimet e dhembit te pareSi te mbrohemi nga CoronavirusSimptomat e coronavirusitSimptomat e COVID19Simptomat e diabetitSimptomat e hipoglicemiseSimptomat e semundjes celiakeSindromi CushingSistemi imunitar te femijetSjellja e femijeveStresiStresi te femijetStrokeSulm ne zemerSuplementet e vitamines B12Syze dielli per femijeTakikardiaTe ftohtetTe vjellaTekat e femijeveTemeperature te femijetTemperatura te femijettemperatureTensioni i larteTestet depistuese te te porsalinuritTestet serologjikeTonsilitiTrajtimi i gripitTrajtimi i hipoglicemiseTrajtimi i hipotiroidizmitTrigliceridetTSHTumor i fshikezes urinareTumori i veshkesUrinim i pavullnetshem te femijetUshqime te shendetshmeUshqime te shendetshme per bebetUshqimet e pasura me vitamine DUshqyerja e femijeveVaj peshkuVaksina e gripitVaksina e tuberkulozitVirozat e stinesVirozat te femijetVitamina AVitamina B12Vitamina B6Vitamina DVitamina D dhe kanceriVitamina D dhe shendeti i kockaveVonesa ne rritjeZhvillimi i femijeve