Mbi Shëndetin

Cilat premtime mund të mbani për 2020?

1 Janari – A ka një ditë në të cilën më shumë se kurrë gjërat të duken të mundura? Është dita kur themi se tani e në vazhdim “Do hamë më shumë sallatë, më pak akullore”. Dita kur betohemi se do fillojmë të shkojmë në palestër dhe do ushtrohemi rregullisht. Dita kur themi se do të lëmë duhanin, do ...
Lexo më shumë...

15 numra që duhet të njihni për shëndetin

BMIIndeksi i masës trupore përllogaritet nga gjatësia dhe pesha juaj trupore. Por lloji i trupit tuaj, përkatësia etnike, masa muskulore mund të ndryshojë të kuptuarit e kësaj shifre. Psh. nëse ushtroheni rregullisht, ju mund të shtoni në peshë për shkak të rritjes së masës muskulore. Ndaj, kur ...
Lexo më shumë...

Tags

Acidi folikAktivitetet e rrezikshme Covid-19AlergjiaAlergjia nga poleniAlergjia ushqimoreAlergjiteAlergjite pranveroreAlergjite sezonaleAlergologuAlkooliAnalgjeziketAnaliza serologjikeAnaliza serologjike COVID 19Analizat e gjakutAnalizat e gjakut per alergjineAnalizat e gjakut te femijetAnalizat e para te bebetAnalizat e tiroidesAnemiaanginaAnkthiAntitrupaAntitrupat covid 19Antitrupat e COVID-19Apnea e gjumitAritmiaArtritiAspirinaAstmaAstraZenecaAtak ne zemerAtakau ne zemerAtaku ne zemerBradikardiaBrazilBronkitibronkiti kronikbronkitisCheck upCheck-upCikli menstrualCistitiCOIVD-19CoronaVacCoronavirusCoronavirus ne ShqiperiCovidcovid 19Covid 19 AlbaniaCovid 19 ne ShqiperiCovid 19 ShqiperiCovid 19 vaccineCOVID-19COVID19Crregullimet e gjumitCrregullimet e ritmitCrregullimet e tiroidesÇrregullimet e traktit gastro-intestinalDefektet e lindura te zemresDehidratimDepresioniDepresioni postpartumDetyra per femijetDhembet e pare te femijetDhimbja e kembeveDhimbja e kokesDHimbja e kokes te femijetdhimbjeDhimbje barkuDhimbje fytiDhimbje kokeDhimbjet e barkut te femijetDhimbjet e veshit te femijetDHimbjet tensive te kokes te femijetDiabet insipidDiabetiDiabeti i pakontrolluarDiabeti i tipit 2DiarreDietaDieta dhe tiroidjaDieta e shendetshmeDieta ne diabetDieta per diabetDieta per diabetikDieta per stresinDisbalanca e elektroliteveDispneDVTEdema e kembeveEdema periferikeEfeketet e vitamines DEfektet anesoreEfektet anesore te analgjezikeveEko abdominaleEko barkuEko e tiroidesEkografia e tiroidesEkzaminimet rutineEmbolia pulmonareEndokrinologjiaEndokrinologuEnjtja e gishtaveEnjtja e kembeveEra e keqe e gojesEthetEtjaEtja e shtuarFemija lag shtratin natenFemija nuk haFemije te shendetshemFemije tekanjozFemijet e moshes shkolloreFentanylFibratfibrilacionFibrilacion atrialFibrilacioni atrialFlora bakterialeFolatetFoshnjaFrekuenca kardiakeFrutat ne diabetGastropediatriGjinekologGjinekologuGlicemiaGoditjet ne koke te femijetGoditjet ne truGoja e thateGripiGuret ne veshkaHalitozaHashimotoHbA1CHDLHelmimi nga ushqimetHemoglobina e glukozuarHemorragjia cerebraleHiperkolesterolemiaHipertensioniHipertensioni arterialHipertiroidizmiHipoglicemiaHipotiroidizmiHIVHolluesit e gjakutHPV testHypokalemiaIbuprofenIbuprofeniIgE specifikeImunitetIndeksi glicemikInfarkti i miokarditInfeksionet bakterialeInfeksionet e fshikezes urinareInfeksionet e veshit te femijetInfeksionet urinareInfeksionet viraleInfeskionet e ProstatesInflamacioniINRInsuficenca kardiakeIntoleranca ndaj laktozesIntoleranca ushqimoreKafejaKaliumiKanceri i gjiritKanceri i qafes se mitresKarbohidratetKardiloguKardiologKardiologjiaKardiologukardiopatiKemba diabetikeKeshilla per dietenKeshilla per shendetinKeshilla per trupinKineKolesteroliKoliti UlçerozKollakolla alergjikeKolla e thatekolla me sekrecioneKolonoskopiKomplikacionet e diabetitKonjuktivitiKOnstipacioni te femijetKontrolli i emocioneveKontuzioniKonvulcionet febrileKoronavirusKoronavirusiKrampet muskuloreKrizaKujdesi ndaj femijeveKujdesi per shendetin mendorKujdesi per veshkatLDLLimfedemaLodhja kronikeLojera per femijetLojerat per femijeMarrja e gjakut te femijetMarrje frymeMatja korrekte e tensionitMbipeshaMbrojtja ndaj rrezeve UVMedikamentet kunder dhimbjesMetabolizmiMetalet e renda ne ushqimet e bebeveMiastenia graveMigrena te femijetMorbus CrohnMorfinaMungesa e vitaminaveMungesa e vitamines B12Mungesa e vitamines B6Mungesa e vitamines CMungesa e vitamines DMyku vaginalNauzeNauze dhe te vjella te femijetNderveprimi i alkoolit me barnatNdryshimet hormonale gjate ciklit menstrualNefrologuNeuropatiaNeuropatia diabetikeNeuropatia periferikeNeurozhvillimiNgjyra e urinesNiveli i TSHNoduset e tiroidesObezitetiOmega-3OmicronOsteoporozaOtitis mediaovulacioniOvulimiPagjumesiaPalpitacionePalpitacionetPamjaftueshmeria e zemresPandemiaPap testParacetamolParandalimi i CoronavirusitParandalimi i kanceritParandilimi i gureve ne veshkaPediatriPediatriaPeidatriaPerimetri i barkutPielonefritiPneumoniaPolydipsiaPrediabetiProbiotikeProblemet e te ushqyeritProfili lipidikProstatitiPse shendoshemiPulsiRenia ne pesheRiniti alergjikRitmi i zemresRrahjet e shpeshta te zemresRrahjet e zemresRritja e femijeveRrufaSekrecione vaginaleSemundja celiakeSemundja GravesSëmundja Inflamatore e ZorrëveSemundje e arterieve periferikeSemundje KardiakeSemundje kardiovaskulareSemundjes e prostatesSemundjet autoimuneSemundjet e arterieve koronareSemundjet e lindura te zemresSemundjet e tiroidesSemundjet e veshkaveSemundjet e zemresSemundjet inflamatoreSemundjet kardiakeSemundjet kardiovaskulareSemundjet kongjenitale te zemresSemundjet ngjiteseShendeti i truritShendeti i zemresShendeti mendor i femijeveShenjat e COvid 19Shenjat e diabetitShenjat e gripitShiatikuShintigrafia e tiroidesShqetesimet e dhembit te pareShtatzenia gjate COVID-19Si te mbrohemi nga CoronavirusSIDASimptomat e alergjiseSimptomat e coronavirusitSimptomat e CovidSimptomat e COvid 19Simptomat e COVID-19Simptomat e COVID19Simptomat e diabetitSimptomat e hipoglicemiseSimptomat e ovulimitSimptomat e semundjes celiakeSindromi CushingSindromi metabolikSistemi imunitar te femijetSjellja e femijeveSkorbutiSPOKStenoza spinaleStresiStresi te femijetStrokeSulm ne zemerSuper ushqimetSuplementeSuplemente te vitamines CSuplementet e vitamines B12Suplementet e vitamines DSyze dielli per femijeTakikardiTakikardiaTe degjosh femijetTe fiketTe ftohtetTe vjellaTekat e femijeveTemeperature te femijetTemperatura e larteTemperatura e perseriturTemperatura e uletTemperatura te femijettemperatureTendinitiTension i larteTensioni i larteTerapia me statinaTerheqja muskuloreTestet depistuese te te porsalinurittestet e ovulimitTestet serologjikeTesti serologjikTesti serologjik CovidTestimiTonsilitiTrajtimi i alergjiseTrajtimi i gripitTrajtimi i hipoglicemiseTrajtimi i hipotiroidizmitTrajtimi i koronavirusitTrajtimi i yndyrnave te lartaTrigliceridetTrombozaTromboza e venave te thellaTSHTumor i fshikezes urinareTumori i veshkesUrgjencaUrinim i pavullnetshem te femijetUshqime me probiotikeUshqime te shendetshmeUshqime te shendetshme per bebetUshqimet e pasura me vitamine DUshqyerja e femijeveVaginoza bakterialeVaj peshkuVaksinaVaksina anti-Covid19Vaksina Covid-19Vaksina e gripitVaksina e tuberkulozitVaksina KinezeVaksine me virusVaksinimiVaksinimi anti Covid-19Vaksinimi i femijeveVaksinimi I stafit akademikVaksinimi I te moshuarveVarfarinaVarianti DeltavazopresinaVena varikozeVenat varikozeVeshtiresi ne frymemarrjeVirozat e stinesVirozat te femijetVitaminaVitamina AVitamina B12Vitamina B6Vitamina CVitamina DVitamina D dhe kanceriVitamina D dhe shendeti i kockaveVitamina D2Vitamina D3Vizita mjekesoreVizite gjinekologuvkasina covid 19Vonesa ne rritjezemraZhvillimi i femijeve