Mbi Shëndetin

Duhet të mbajnë fëmijët syze dielli?

Është mirë që fëmijët të mbajnë syze dielli kur janë të ekspozuar në diell sepse rrezet ultraviolet mund të rrisin riskun për të pasur katarakte ose shfaqjen e sëmundjeve të tjera në moshë më të vonë. Nëse fëmijët nuk ndihen komod me vendosjen e syzeve dhe refuzojnë t’i mbajnë mos insistoni. ...
Lexo më shumë...

5 mënyra si të rrisni sistemin imunitar të fëmijës për gjithë jetën

Të gjithë duam t`i mbrojmë fëmijët tanë, nga aksidentet, infeksionet dhe sëmundjet e ndryshme. Për të ndihmuar fëmijën të mos sëmuret duhet të inkurajojmë te ata zakone të shëndetshme dhe të marrim masa për të nxitur sistemin imunitar që në moshë të hershme.5 këshilla që prindërit mund t`i ndjekin ...
Lexo më shumë...

10 arsye pse fëmija juaj nuk po rritet sa bashkëmoshatarët

Nënpesha është një problem i shpeshtë te fëmijët. Zakonisht evidentohet nga prindërit, kryesisht nëna ose nga mjeku pediatër, i cili vë re se fëmija nuk është duke u rritur siç duhet ose që pesha e tij nuk si ajo e bashkëmoshatarëve të tjerë.Kur rënia në peshë duhet t`i shqetësoj prindërit?Është e ...
Lexo më shumë...

Temperatura te fëmijët - Ç`duhet të dimë?

Temperatura te fëmijët mund të jetë një ndër simptomat më të frikshme për prindërit, sidomos nëse temperatura është e lartë dhe fëmijët janë ende shumë të vegjël.Në këtë artikull do të mësoni se çfarë mund ta shkaktoj temperaturën te fëmijët e vegjël dhe çfarë duhet të bëni në këto raste.Çfarë e ...
Lexo më shumë...

Nauze dhe të vjella te fëmijët - Çfarë duhet të bëni?

Pas pak kohësh që femija juaj ankohet për nauze (i vjen për të vjellë), ai nis të vjellë. Sigurisht, mund të shqetësoheni dhe kërkoni ta ndihmoni shpejt. Fatmirësisht, të vjellat te fëmijët shpesh nuk janë të rrezikshme dhe kalojnë shpejt. Shkaqet më të shpeshta janë infeksionet virale ose atë që e ...
Lexo më shumë...

Tags

Acidi folikAktivitetet e rrezikshme Covid-19Alergjia nga poleniAlergjia ushqimoreAlergjiteAlergjite pranveroreAlergjite sezonaleAlergologuAnalgjeziketAnalizat e gjakut te femijetAnalizat e para te bebetAnemiaAnkthiAntitrupat e COVID-19AritmiaAstmaAtak ne zemerAtaku ne zemerBronkitiCikli menstrualCOIVD-19CoronavirusCoronavirus ne ShqiperiCOVID-19COVID19Crregullimet e tiroidesDepresioniDetyra per femijetDhembet e pare te femijetDhimbja e kokesdhimbjeDhimbje barkuDhimbje fytiDhimbjet e veshit te femijetDiabetiDiabeti i pakontrolluarDiabeti i tipit 2DiarreDietaDieta dhe tiroidjaDieta e shendetshmeDieta ne diabetDieta per diabetikDieta per stresinEdema e kembeveEdema periferikeEfeketet e vitamines DEfektet anesore te analgjezikeveEko e tiroidesEnjtja e kembeveEtja e shtuarFemija lag shtratin natenFemija nuk haFemije tekanjozFemijet e moshes shkolloreFibratFibrilacion atrialFolatetFrutat ne diabetGjithcaka mbi CoronavirusGoditjet ne koke te femijetGoditjet ne truGoja e thateGripiGuret ne veshkaHDLHelmimi nga ushqimetHemorragjia cerebraleHipertensioniHipertensioni arterialHipertiroidizmiHipoglicemiaHipotiroidizmiHypokalemiaIndeksi glicemikInfarkti i miokarditInfeksionet bakterialeInfeksionet e fshikezes urinareInfeksionet e veshit te femijetInfeksionet urinareInfeksionet viraleInfeskionet e ProstatesInflamacioniIntoleranca ndaj laktozesIntoleranca ushqimoreKafejaKaliumiKarbohidratetKardiloguKardiologjiaKardiologuKemba diabetikeKeshilla per dietenKeshilla per shendetinKeshilla per trupinKolesteroliKomplikacionet e diabetitKontrolli i emocioneveKontuzioniKoronavirusKoronavirusiKujdesi ndaj femijeveKujdesi per shendetin mendorKujdesi per veshkatLDLLojera per femijetLojerat per femijeMarrja e gjakut te femijetMatja korrekte e tensionitMbrojtja ndaj rrezeve UVMedikamentet kunder dhimbjesMetalet e renda ne ushqimet e bebeveMungesa e vitaminaveMungesa e vitamines B12Mungesa e vitamines B6Mungesa e vitamines DNauzeNauze dhe te vjella te femijetNdryshimet hormonale gjate ciklit menstrualNefrologuNeurozhvillimiNgjyra e urinesNiveli i TSHNoduset e tiroidesOmega-3OsteoporozaOtitis mediaOvulimiParandalimi i CoronavirusitParandilimi i gureve ne veshkaPediatriPediatriaPeidatriaPneumoniaPolydipsiaPrediabetiProblemet e te ushqyeritProstatitiRritja e femijeveSemundja celiakeSemundjes e prostatesSemundjet autoimuneSemundjet e arterieve koronareSemundjet e veshkaveSemundjet e zemresSemundjet inflamatoreSemundjet kardiakeSemundjet kardiovaskulareShendeti i truritShendeti mendor i femijeveShenjat e diabetitShenjat e gripitShqetesimet e dhembit te pareSi te mbrohemi nga CoronavirusSimptomat e coronavirusitSimptomat e COVID19Simptomat e diabetitSimptomat e hipoglicemiseSimptomat e semundjes celiakeSindromi CushingSistemi imunitar te femijetSjellja e femijeveStresiStresi te femijetStrokeSulm ne zemerSuplementet e vitamines B12Syze dielli per femijeTakikardiaTe ftohtetTe vjellaTekat e femijeveTemeperature te femijetTemperatura te femijettemperatureTensioni i larteTestet depistuese te te porsalinuritTestet serologjikeTonsilitiTrajtimi i gripitTrajtimi i hipoglicemiseTrajtimi i hipotiroidizmitTrigliceridetTSHTumor i fshikezes urinareTumori i veshkesUrinim i pavullnetshem te femijetUshqime te shendetshmeUshqime te shendetshme per bebetUshqimet e pasura me vitamine DUshqyerja e femijeveVaj peshkuVaksina e gripitVaksina e tuberkulozitVirozat e stinesVirozat te femijetVitamina AVitamina B12Vitamina B6Vitamina DVitamina D dhe kanceriVitamina D dhe shendeti i kockaveVonesa ne rritjeZhvillimi i femijeve