Mbi Shëndetin

Si e nxit stresi inflamacionin?

Një studim i ri i Universitetit të Yale-it ka zgjidhur misterin që na mundonte për një kohë të gjatë mbi mënyrën se si stresi akut dukej të nxiste sëmundjen inflamatore pavarësisht faktit që shumë hormone të stresit në të vërtetë frenojnë sistemin imunitar. Studimi ka zbuluar një qelizë të veçantë ...
Lexo më shumë...

A ka një dietë për menaxhim të stresit?

Të gjithë kemi stres, por të gjithë e përballojmë dhe e menaxhojmë ndryshe atë. Menaxhimi i stresit është një faktor shumë i rëndësishëm për një cilësi të mirë jete. Ka shumë strategji të ndryshmë për ta përballuar stresin dhe një ndër to është modifikimi i dietës. Ushqimet mund ta lehtësojnë ...
Lexo më shumë...

Tags

Acidi folikAktivitetet e rrezikshme Covid-19Alergjia nga poleniAlergjia ushqimoreAlergjiteAlergjite pranveroreAlergjite sezonaleAlergologuAnalgjeziketAnalizat e gjakut te femijetAnalizat e para te bebetAnemiaAnkthiAntitrupat e COVID-19AritmiaAstmaAtak ne zemerAtaku ne zemerBronkitiCikli menstrualCOIVD-19CoronavirusCoronavirus ne ShqiperiCOVID-19COVID19Crregullimet e tiroidesDepresioniDetyra per femijetDhembet e pare te femijetDhimbja e kokesdhimbjeDhimbje barkuDhimbje fytiDhimbjet e veshit te femijetDiabetiDiabeti i pakontrolluarDiabeti i tipit 2DiarreDietaDieta dhe tiroidjaDieta e shendetshmeDieta ne diabetDieta per diabetikDieta per stresinEdema e kembeveEdema periferikeEfeketet e vitamines DEfektet anesore te analgjezikeveEko e tiroidesEnjtja e kembeveEtja e shtuarFemija lag shtratin natenFemija nuk haFemije tekanjozFemijet e moshes shkolloreFibratFibrilacion atrialFolatetFrutat ne diabetGjithcaka mbi CoronavirusGoditjet ne koke te femijetGoditjet ne truGoja e thateGripiGuret ne veshkaHDLHelmimi nga ushqimetHemorragjia cerebraleHipertensioniHipertensioni arterialHipertiroidizmiHipoglicemiaHipotiroidizmiHypokalemiaIndeksi glicemikInfarkti i miokarditInfeksionet bakterialeInfeksionet e fshikezes urinareInfeksionet e veshit te femijetInfeksionet urinareInfeksionet viraleInfeskionet e ProstatesInflamacioniIntoleranca ndaj laktozesIntoleranca ushqimoreKafejaKaliumiKarbohidratetKardiloguKardiologjiaKardiologuKemba diabetikeKeshilla per dietenKeshilla per shendetinKeshilla per trupinKolesteroliKomplikacionet e diabetitKontrolli i emocioneveKontuzioniKoronavirusKoronavirusiKujdesi ndaj femijeveKujdesi per shendetin mendorKujdesi per veshkatLDLLojera per femijetLojerat per femijeMarrja e gjakut te femijetMatja korrekte e tensionitMbrojtja ndaj rrezeve UVMedikamentet kunder dhimbjesMetalet e renda ne ushqimet e bebeveMungesa e vitaminaveMungesa e vitamines B12Mungesa e vitamines B6Mungesa e vitamines DNauzeNauze dhe te vjella te femijetNdryshimet hormonale gjate ciklit menstrualNefrologuNeurozhvillimiNgjyra e urinesNiveli i TSHNoduset e tiroidesOmega-3OsteoporozaOtitis mediaOvulimiParandalimi i CoronavirusitParandilimi i gureve ne veshkaPediatriPediatriaPeidatriaPneumoniaPolydipsiaPrediabetiProblemet e te ushqyeritProstatitiRritja e femijeveSemundja celiakeSemundjes e prostatesSemundjet autoimuneSemundjet e arterieve koronareSemundjet e veshkaveSemundjet e zemresSemundjet inflamatoreSemundjet kardiakeSemundjet kardiovaskulareShendeti i truritShendeti mendor i femijeveShenjat e diabetitShenjat e gripitShqetesimet e dhembit te pareSi te mbrohemi nga CoronavirusSimptomat e coronavirusitSimptomat e COVID19Simptomat e diabetitSimptomat e hipoglicemiseSimptomat e semundjes celiakeSindromi CushingSistemi imunitar te femijetSjellja e femijeveStresiStresi te femijetStrokeSulm ne zemerSuplementet e vitamines B12Syze dielli per femijeTakikardiaTe ftohtetTe vjellaTekat e femijeveTemeperature te femijetTemperatura te femijettemperatureTensioni i larteTestet depistuese te te porsalinuritTestet serologjikeTonsilitiTrajtimi i gripitTrajtimi i hipoglicemiseTrajtimi i hipotiroidizmitTrigliceridetTSHTumor i fshikezes urinareTumori i veshkesUrinim i pavullnetshem te femijetUshqime te shendetshmeUshqime te shendetshme per bebetUshqimet e pasura me vitamine DUshqyerja e femijeveVaj peshkuVaksina e gripitVaksina e tuberkulozitVirozat e stinesVirozat te femijetVitamina AVitamina B12Vitamina B6Vitamina DVitamina D dhe kanceriVitamina D dhe shendeti i kockaveVonesa ne rritjeZhvillimi i femijeve